PARTNER PORTALU
  • BGK

Ostrożnie nad wodą

  • PAP    23 czerwca 2010 - 18:51
Ostrożnie nad wodą

W te wakacje służby będą zwracać szczególną uwagę na dzieci wypoczywające nad wodą - zapewnił w środę wojewoda mazowiecki. Latem na Mazowszu tonie najwięcej osób w kraju.
- W Mazowieckiem latem tonie ponad 50 osób. To najwięcej w kraju, choć w porównaniu do innych województw nie mamy dużej liczby kąpielisk - powiedział wojewoda Jacek Kozłowski.

W ub.r. przy dzikich plażach, w miejscach występowania niebezpiecznych wirów ustawiono specjalne znaki informujące o niebezpieczeństwie kąpieli. Wojewoda podkreślił, że tych miejscach nikt nie utonął. W tym roku mają zostać wytypowane miejsca, w których nikt nie powinien kąpać się bez nadzoru. Łącznie takich miejsc ma być wskazane 45.

Kozłowski poinformował także, że do października na Zalewie Zegrzyńskim pływać będzie wodna karetka. Podobna w przyszłym roku ma pojawić się w Płocku.

Zastępca mazowieckiego komendanta policji podinsp. Rafał Batkowski zaapelował do rodziców i opiekunów, by sprawdzali, czy kąpieliska, nad którymi przebywają ich dzieci, są bezpieczne i czy są pod kontrolą dorosłych. Przestrzegał przez kąpielami w miejscach do tego niewyznaczonych, w których nie ma ratownika oraz przed wypoczynkiem nad wodą pod wpływem alkoholu.

Zapowiedział też wzmożone kontrole na drogach - dzięki temu bezpieczniejszy ma być dojazd do miejsc wypoczynku. - Na drogach będzie więcej policjantów, bo w zeszłym roku zanotowaliśmy o ponad 30 proc. więcej wypadków niż w roku 2008. Zginęło w nich 128 osób, w tym 15 dzieci - powiedział.

Podczas konferencji przypomniano, że od tego roku obowiązują nowe zasady rejestrowania wypoczynku dzieci przez kuratora oświaty. Obecnie organizator tylko rejestruje go w centralnej bazie krajowej. Oznacza to, że rodzice powinni dokładniej sprawdzić, z kim ich dzieci wyjeżdżają na wakacje.

Ogólnie dostępne dane w krajowym rejestrze zawierają nazwę organizatora, numer zaświadczenia, liczbę uczestników oraz termin i miejsce wypoczynku. Organizator wypoczynku potwierdza fakt rejestracji w wersji papierowej w kuratorium oświaty, na terenie którego ma siedzibę.

Jak powiedział kurator Karol Semik, tylko w samej Warszawie do mazowieckiego kuratorium wpłynęło w tym roku 855 wniosków o rejestrację organizatora wypoczynku. Informacje wprowadzane do rejestru pozwalają jednak jedynie zweryfikować dane formalne, wymagane przepisami prawa. W tym roku organizatorzy nie muszą bowiem przedstawiać tzw. karty kwalifikacyjnej obiektu, w którym mają wypoczywać dzieci, poświadczanej w latach ubiegłych m.in. przez straż pożarną, sanepid i nadzór budowlany.

Wykaz zarejestrowanych organizatorów prowadzących turnusy wakacyjne dla dzieci i młodzieży znajduje się na stronie internetowej: www.wypoczynek.men.gov.pl.

Podczas wakacji kontrolowane będą także autokary przewożące dzieci do miejsc wypoczynku. Policja i Wojewódzka Inspekcja Transportu Drogowego będą sprawdzać trzeźwość kierowców, stan techniczny pojazdów i wyposażenie, w dwóch punktach kontroli w Warszawie - na Torwarze i przy Sali Kongresowej. Stałe punkty kontroli uruchomione zostały także w Radomiu, Płocku i Sochaczewie. O przeprowadzenie kontroli najlepiej wnioskować z dwu, trzydniowym wyprzedzeniem - pozwoli to uniknąć kolejek.

Wszelkie informacje dotyczące bezpieczeństwa dzieci w trakcie wakacji można znaleźć na stronie internetowej mazowieckiego urzędu wojewódzkiego pod adresem www.mazowieckie.pl. W zakładce "Bezpieczne wakacje - podręcznik" znajdują się m.in. przydatne numery telefonów oraz praktyczne porady dla rodziców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.