PARTNER PORTALU
  • BGK

Ostrożnie z kibicami w Auschwitz

  • PAP    25 maja 2012 - 13:08
Ostrożnie z kibicami w Auschwitz

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau rozszerzyło na czas od 1 czerwca do 8 lipca obostrzenia dotyczące zwiedzania byłego niemieckiego obozu Auschwitz.
Ma to związek z odbywającymi się w Polsce Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej. Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum poinformował, że na teren Miejsca Pamięci nie wolno będzie wnosić żadnych akcesoriów związanych z kibicowaniem, jak szaliki, trąbki i transparenty.

Turyści nie zostaną wpuszczeni z plecakami. Trzeba je będzie zostawić w autokarach, samochodach lub w przechowalni bagażu, która znajduje się w Centrum Obsługi Odwiedzających.

Na teren byłego obozu nie będzie można wnosić jakichkolwiek flag, także tych, które nie są związane z odbywającymi się mistrzostwami. Muzeum jest miejscem odwiedzanym przez liczne grupy z Izraela, które często wnoszą swoje flagi narodowe. Sawicki poinformował, że placówka zwróciła się już do organizatorów wyjazdów oraz ambasady izraelskiej z prośbą, by w czasie mistrzostw respektowane były obostrzenia.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau, który stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów – dwa lata później. Kompleks uzupełniała sieć podobozów. Do obozu Niemcy deportowali co najmniej 1,3 miliona osób. Zgładzili co najmniej 1,1 miliona z nich, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innych narodowości.

W 1947 roku powstało muzeum, które obejmuje byłe obozy Auschwitz I i Auschwitz II–Birkenau. W ubiegłym roku odwiedziło je ponad 1,4 miliona osób. To rekordowa liczba w historii placówki.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.