Ostrzeżenie przed smogiem w województwie morawsko-śląskim

Czescy meteorolodzy zalecili mieszkańcom Ostrawy i całego województwa morawsko-śląskiego, na północnym wschodzie Czech, unikanie otwartych przestrzeni ze względu na wysokie stężenie pyłów w powietrzu.

Ostrzeżenie obowiązuje od wtorku wieczorem aż do odwołania.

Urząd wojewódzki wezwał do zmniejszenia emisji szkodliwych gazów. Apel skierowano zarówno do wielkich przedsiębiorstw, jak i obywateli, których prosi się o ograniczenie ruchu samochodowego.

"Osobom z chronicznymi problemami układu oddechowego, chorobami serca, ludziom starszym i małym dzieciom zalecamy ograniczenie ruchu pod gołym niebem. Dorosłym bez kłopotów ze zdrowiem zalecamy powstrzymanie się od aktywności fizycznej, wywołującej przyspieszony oddech" - poinformowała meteorolog Hana Szedienkova.

Według czeskich służb meteorologicznych najpoważniejsza sytuacja panuje w okolicach Karwiny, Bogumina i Orłowej, a więc przy granicy z Polską, gdzie limity zanieczyszczeń w powietrzu przekroczone są blisko trzykrotnie. Emisje musi zmniejszyć ośmiu największych regionalnych trucicieli, wśród nich huty, elektrownie i ciepłownie.

Według danych Unii Europejskiej powietrze na polsko-czeskim pograniczu na Śląsku należy do najbardziej zanieczyszczonych na kontynencie.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE