PARTNER PORTALU
  • BGK

Oświęcim przez trzy dni będzie stolicą kina nieprofesjonalnego

  • PAP/rs    23 stycznia 2018 - 12:03
Oświęcim przez trzy dni będzie stolicą kina nieprofesjonalnego
18. Międzynarodowy Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych "Kochać człowieka" rozpocznie się w czwartek wieczorem w Oświęcimiu. (Fot. Shutterstock.com)

18. Międzynarodowy Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych "Kochać człowieka" rozpocznie się w czwartek wieczorem w Oświęcimiu (Małopolskie). W konkursie zaprezentowane zostaną 53 obrazy, w tym 26 zagranicznych. Wyniki ogłoszone zostaną podczas sobotniej gali.
- Festiwalowe filmy - krótkometrażowe, fabuły, reportaże, dokumentalne - zapisują ludzkie historie. Prezentują wielkie tragedie i małe dramaty oraz chwile szczęścia i radości. Wzruszają, doprowadzają do łez i wywołują uśmiech. Niejednokrotnie niepokoją, wzbudzają emocje - powiedział organizator imprezy Adam Kuta z Oświęcimskiego Centrum Kultury.

- Są świadkiem zdarzeń społecznych, rodzinnych, osobistych i intymnych. Wpisują zmagania człowieka, jego walkę o życie, w kontekst przemian zachodzących w bliższym i dalszym otoczeniu. Próbują odkrywać tajemnicze piękno człowieka. Piękno ukryte w dobroci, życzliwości, szczerości, naturalności, akceptacji, obcowaniu z drugim człowiekiem i naturą - dodał Kuta.

O główny laur ubiegają się filmy z 17 krajów; oprócz Polski także m.in. z Belgii, Brazylii, Burkina Faso, Francji, Hiszpanii, Iranu, Kanady, Meksyku, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Tajlandii, Włoch i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Filmy zakwalifikowane do konkursu zostały wyłonione spośród 185 nadesłanych z 22 krajów.

Zwycięzcę wyłoni jury, w którym znaleźli się filmoznawca Maria Malatyńska, reżyser i dokumentalista Lidia Duda, reżyser Jacek Link-Lenczowski, operator filmowy Aleksander Dyl oraz przewodniczący Federacji Niezależnych Twórców Filmowych w Polsce Witold Kon.

Impreza odbywa się pod patronatem Światowej Unii Kina Nieprofesjonalnego UNICA, afiliowanej przy UNESCO.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w styczniu 1985 r. Impreza towarzyszyła obchodom 40. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz i miasta Oświęcim. Od 1996 r. festiwal ma charakter konkursu międzynarodowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.