PARTNER PORTALU
  • BGK

Oświęcim "uzbroi" się w sejsmograf

  • PAP    16 stycznia 2012 - 18:27
Oświęcim "uzbroi" się w sejsmograf

Sejsmograf, który będzie monitorował wstrząsy powstałe w wyniku tąpnięć w bieruńskiej kopalni Piast, zostanie wkrótce zamontowany w Oświęcimiu - poinformowała rzeczniczka miejscowego magistratu Katarzyna Kwiecień.
Decyzja o instalacji sejsmografu jest efektem spotkania pełniącego obowiązki prezydenta Oświęcimia Janusza Chwieruta z przedstawicielami kopalni. Samorządowiec zaznaczył, że dotychczas siła wstrząsów nie była monitorowana. Nie było zarazem podstaw, by mieszkańcy dochodzili odszkodowań. "Teraz wstrząsy będą monitorowane na bieżąco. Znaczne przekroczenia poziomu przyjętego we wskaźnikach kopalni mogą być podstawą do ewentualnych odszkodowań" - powiedział Chwierut.

Rzeczniczka oświęcimskiego samorządu Katarzyna Kwiecień przypomniała, że poważne wstrząsy mieszkańcy odczuli między innymi w listopadzie ubiegłego roku. Kilkusekundowe i powtarzające się ruchy ziemi były szczególnie odczuwalne na osiedlu Chemików i Zasole. Osoby prywatne informowały wówczas miejskich urzędników o pęknięciach ścian i sufitów w domach. Szkody pojawiły się też w budynkach szkół.

Rzeczniczka samorządu powiedziała, że urządzenie do pomiaru drgań ziemi przekaże kopalnia. Zostanie zamontowane w piwnicy jednego z miejskich budynków. Funkcjonować zacznie w najbliższych miesiącach.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: