PARTNER PORTALU
  • BGK

Oświęcim w maju otwiera się na muzykę

  • PAP    28 marca 2012 - 19:48
Oświęcim w maju otwiera się na muzykę

Zespół Dżem będzie jedną z gwiazd 3. Life Festival Oświęcim - poinformowali w środę organizatorzy imprezy. Legendarna formacja zagra 12 maja. Przed nią wystąpią: Niemka Sara Lugo, izraelski rockman Shachar Gilad oraz brytyjski zespół Maroon Town.
Koncert Dżemu na oświęcimskim rynku będzie swoistym preludium do finału Life Festival Oświęcim i występu głównej gwiazdy imprezy - Petera Gabriela.

Organizatorzy przypomnieli, że sobotni koncert na rynku, zgodnie z tradycją, będzie prezentacją różnorodnej muzyki, ponad podziałami stylistycznymi czy etnicznymi. Przed Dżemem na scenie pojawi się Sara Lugo. To młoda Niemka, która wydała debiutancki album "What About Love". Reggae miesza się na nim z soulem i muzyką pop.

Wystąpi także dziewięcioosobowa brytyjska formacja Maroon Town. Swoją muzykę charakteryzują jako mieszaninę energetycznego ska, rapu i dancehallu. Występowali m.in. na Jamajce oraz w Brazylii, Indiach, Kanadzie i Tadżykistanie.

Izraelczyk Shachar Gilad jest prawnukiem białostockiego rabina, a poza tym multiinstrumentalistą, autorem piosenek i wokalistą. Debiutancką płytę nagrał w Nowym Jorku. Obecnie mieszka w Izraelu. Jego nostalgiczne, melodyjne pop-rockowe utwory przywodzą na myśl twórczość takich artystów, jak Coldplay, Death Cab For Cutie, John Mayer czy Damien Rice.

Podczas czterech dni tegorocznego Life Festival Oświęcim, od 10 maja, rozbrzmiewać będzie muzyka w różnorodnych stylach: od rock, pop, blues, po reggae, ska, klezmerów i klasyczną.

Pierwsza edycja oświęcimskiego festiwalu odbyła się w 2010 roku. Wystąpił wtedy m.in. izraelski zespół reggae Hatikva 6. Rok temu gwiazdami byli Matisyahu i James Blunt.

Ideą Life Festival Oświęcim jest budowanie pokojowych relacji ponad granicami kulturowymi i państwowymi, a w konsekwencji potępienie rasizmu i antysemityzmu. Przesłanie to wypływa z Oświęcimia, w którym podczas wojny Niemcy utworzyli obóz Auschwitz, symbol zagłady Żydów i Romów, a także martyrologii Polaków, obywateli sowieckich i przedstawicieli innych narodów. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.