Oto bezpieczne i niebezpieczne miasta w Polsce

Na podstawie statystyk z Komendy Głównej Policji za 2014 rok powstało zestawienie najbezpieczniejszych polskich miast. Kryterium rankingu była liczba przestępstw w policyjnej statystyce określona jako „pełny katalog przestępstw” dokonanych w 2014 r. w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców.
Oto bezpieczne i niebezpieczne miasta w Polsce
W pierwszej trójce rankingu bezpiecznych miast, poza Białymstokiem znalazły się również Bydgoszcz i Rzeszów. Fot. MSW

Z wszystkich miast wojewódzkich najbezpieczniej można poczuć się w Białymstoku. Wskaźnik przestępstw na tysiąc mieszkańców w 2014 r. nie przekroczył tam 18,8 - wynika z przygotowanego przez Home Broker rankingu bezpieczeństwa polskich miast.

Zestawienie powstało na podstawie statystyk z Komendy Głównej Policji za 2014 rok. W rankingu uwzględniono miasta wojewódzkie, a kryterium rankingu była liczba przestępstw w policyjnej statystyce określona jako „pełny katalog przestępstw” dokonanych w 2014 r. w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców.

Spada liczba przestępstw w Białymstoku

W Białymstoku w ciągu roku liczba odnotowanych przez tamtejszą policję przestępstw spadła o niemal 20 proc. Na tle innych miast Białystok pozytywnie wyróżnia się m.in. niewielką liczbą kradzieży samochodów, uszkodzeń rzeczy, kradzieży cudzej rzeczy i przestępstw kryminalnych.

Czytaj też: Białystok walczy z dyskryminacją rasową i ksenofobią

Wpływ na bezpieczeństwo ma również polityka miasta. Władze dbają o monitoring, dofinansowują policyjne patrole piesze i rowerowe. W 2014 r. białostoccy funkcjonariusze otrzymali nowoczesne samochody oraz kamizelki patrolowe. Dzięki nowym radiowozom policjanci mogą szybciej reagować na zgłoszenia i dojeżdżać do interwencji.

W pierwszej trójce rankingu bezpiecznych miast, poza Białymstokiem znalazły się również Bydgoszcz i Rzeszów ze wskaźnikiem ok. 22-33 przestępstw na tysiąc mieszkańców. Za najniebezpieczniejsze miasta uznano Wrocław, Poznań i Katowice.

2015_05_26-bezpieczenstwo-tabela.png
2015_05_26-bezpieczenstwo-tabela.png

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Wrocław jednym z najniebezpieczniejszych miast w Polsce? I co panie Dutkiewicz, co Pan na to? WSK 2016 i World Games tego nie zmienią?

glewes, 2015-06-05 18:07:08 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE