PARTNER PORTALU
  • BGK

Oto ich pomysł na Małopolskę

  • PAP    18 października 2010 - 12:31

Trasy i parkingi rowerowe, Pustynia Błędowska, niewielkie zbiorniki wodne to atuty Małopolski, w które trzeba inwestować - uważają mieszkańcy regionu, którzy wzięli udział w rozstrzygniętym właśnie konkursie "Mój pomysł na Małopolskę".
Organizatorem plebiscytu, promującego strategię rozwoju województwa do roku 2020, był Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, a współorganizatorem Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Organizatorzy konkursu zawrócili się do Małopolan, aby podzielili się swoimi pomysłami na strategiczne przedsięwzięcia dla rozwoju regionu.

W kategorii w kategorii "jednostki samorządu terytorialnego" zwyciężyła gmina Krzeszowice z projektem "Rowerowa Małopolska". W gminie miałyby powstać liczne ścieżki rowerowe wykorzystujące m.in. atrakcje sportowe, zabytki i walory przyrody.

W kategorii "organizacje pozarządowe" zwyciężył projekt "Mała retencja" zgłoszony przez Towarzystwo Wędkarskie Pogorzyce. Jego celem jest propagowanie działań mających na celu tworzenie małej retencji. Województwo małopolskie, jak przekonuje towarzystwo wędkarskie, to miejsce początku wielu tysięcy cieków wodnych. Czysta woda w szybkim tempie bezpowrotnie ucieka z terenu regionu. Zatrzymanie tej wody w niewielkich zbiornikach nie wymaga dużych nakładów finansowych, a da wiele korzyści.

Projekt Sławomira Krzysztofiaka z gminy Klucze zatytułowany "Nasze cuda świata" zwyciężył w kategorii "uczniowie szkół ponadgimnazjalnych". Zdaniem autora gmina Klucze, która posiada warunki do rozwoju turystyki, jest dobrym miejscem do inwestowania. Na największą uwagę zasługuje Pustynia Błędowska, która od pewnego czasu ulega degradacji, choć po wykonaniu niezbędnych inwestycji mogłaby stać się wielką atrakcją przyciągającą turystów z całej Polski.

W kategorii "studenci" zwyciężył projekt "Parkingi rowerowe" złożony przez Paulinę Mol z Krakowa. Jej zdaniem przy każdym większym markecie, galerii czy miejscu chętnie odwiedzanym powinny powstać parkingi strzeżone dla rowerów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.