Otwarcie Domu Etgara Kereta

W sobotę, 20 października, w samo południe przy ul. Chłodnej 22 w Warszawie odbędzie się otwarcie Domu Kereta.
Projekt autorstwa Jakuba Szczęsnego powstał dzięki środkom m.st. Warszawy w szczelinie między budynkami na warszawskiej Woli. Jego gospodarzem będzie Etgar Keret, izraelski pisarz polskiego pochodzenia.

To projekt, który w skompresowanej formie oddaje historię i klimat naszego miasta – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.

Dom stoi w miejscu, w którym sąsiadują ze sobą budynki z różnych epok. Pierwsza z nich to kamienica przy ulicy Żelaznej – fragment przedwojennego miasta, z którego pozostało bardzo niewiele. Druga – punktowiec spółdzielczy, element struktury nasadzonej, która miała negować wcześniejszy miejski układ. Ich sąsiedztwo to przypadek, podobnie jak wiele innych rozwiązań architektonicznych w Warszawie.

– Dom Kereta wpisuje się w ten przestrzenny kontekst „nieschodzenia” się tkanek. Dodatkowym wymiarem jest wojenna historia stolicy – w miejscu, w którym powstanie Dom, spotykały się dwa getta, małe i duże. Zaledwie kilkadziesiąt metrów od Domu stała kładka łącząca oba zamknięte obszary – tłumaczy architekt Jakub Szczęsny.

Już w piątek, 19 października, o godz. 12.00 w kawiarni Chłodna 25 odbędzie się konferencja prasowa, zapowiadająca sobotnie otwarcie. W spotkaniu udział weźmie Etgar Keret. W sobotę, o godz. 12.00 uroczystego otwarcia domu dokonają Etgar Keret i Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Nieodłączną częścią projektu będzie program rezydencyjny, w ramach którego na zaproszenie jury, której przewodniczyć będzie Etgar Keret, przyjadą do Polski twórcy z całego świata. W ramach programu odbędą się wykłady i warsztaty wybranych twórców.

Uczestnicy programu będą poznawali historię i kulturę stolicy, stworzą dzieła z zakresu kultury i sztuki zadedykowane Warszawie. Międzynarodowy program rezydencyjny, odbywający się w sercu warszawskiej Woli, stworzy warunki do pracy twórczej i stanie się znaczącą platformą wymiany intelektualnej w Polsce.

Każdemu programowi towarzyszyć będą różne wydarzenia kulturalne, powiązane z działalnością artystyczną rezydenta. Organizatorem projektu jest Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej. Projekt powstał dzięki środkom m.st. Warszawy.
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE