PARTNER PORTALU
  • BGK

Otwarcie Domu Etgara Kereta

  • GK    18 października 2012 - 11:42

W sobotę, 20 października, w samo południe przy ul. Chłodnej 22 w Warszawie odbędzie się otwarcie Domu Kereta.
Projekt autorstwa Jakuba Szczęsnego powstał dzięki środkom m.st. Warszawy w szczelinie między budynkami na warszawskiej Woli. Jego gospodarzem będzie Etgar Keret, izraelski pisarz polskiego pochodzenia.

To projekt, który w skompresowanej formie oddaje historię i klimat naszego miasta – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.

Dom stoi w miejscu, w którym sąsiadują ze sobą budynki z różnych epok. Pierwsza z nich to kamienica przy ulicy Żelaznej – fragment przedwojennego miasta, z którego pozostało bardzo niewiele. Druga – punktowiec spółdzielczy, element struktury nasadzonej, która miała negować wcześniejszy miejski układ. Ich sąsiedztwo to przypadek, podobnie jak wiele innych rozwiązań architektonicznych w Warszawie.

– Dom Kereta wpisuje się w ten przestrzenny kontekst „nieschodzenia” się tkanek. Dodatkowym wymiarem jest wojenna historia stolicy – w miejscu, w którym powstanie Dom, spotykały się dwa getta, małe i duże. Zaledwie kilkadziesiąt metrów od Domu stała kładka łącząca oba zamknięte obszary – tłumaczy architekt Jakub Szczęsny.

Już w piątek, 19 października, o godz. 12.00 w kawiarni Chłodna 25 odbędzie się konferencja prasowa, zapowiadająca sobotnie otwarcie. W spotkaniu udział weźmie Etgar Keret. W sobotę, o godz. 12.00 uroczystego otwarcia domu dokonają Etgar Keret i Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Nieodłączną częścią projektu będzie program rezydencyjny, w ramach którego na zaproszenie jury, której przewodniczyć będzie Etgar Keret, przyjadą do Polski twórcy z całego świata. W ramach programu odbędą się wykłady i warsztaty wybranych twórców.

Uczestnicy programu będą poznawali historię i kulturę stolicy, stworzą dzieła z zakresu kultury i sztuki zadedykowane Warszawie. Międzynarodowy program rezydencyjny, odbywający się w sercu warszawskiej Woli, stworzy warunki do pracy twórczej i stanie się znaczącą platformą wymiany intelektualnej w Polsce.

Każdemu programowi towarzyszyć będą różne wydarzenia kulturalne, powiązane z działalnością artystyczną rezydenta. Organizatorem projektu jest Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej. Projekt powstał dzięki środkom m.st. Warszawy.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.