PARTNER PORTALU
  • BGK

Otwarcie sezonu na "Węglowej" w Białymstoku

  • PAP    13 kwietnia 2013 - 15:00
Otwarcie sezonu na "Węglowej" w Białymstoku

Wystawy fotograficzne, malowanie graffiti, mecz turbogolfa czy pokaz starych, zabytkowych samochodów - złożyły się na sobotnią inaugurację sezonu na terenie powojskowych magazynów na ul. Węglowej w Białymstoku. Impreza potrwa do wieczora.




Teren na ul. Węglowej zajmuje ok. 9 h, potocznie nazywany jest "Węglową". Znajduje się tam kilkanaście magazynów, w których działa obecnie ok. 30 podmiotów: stowarzyszeń, fundacji, przedsiębiorstw i instytucji - powiedział prezes działającego tam Stowarzyszenia Pogotowie Kulturalno Społeczne Damian Dworakowski.

W jednym z magazynów w przyszłości będzie się znajdowało Muzeum Pamięci Sybiru, oddział Muzeum Wojska w Białymstoku. Na terenie Węglowej co roku odbywa się coraz bardziej znany festiwal muzyki elektronicznej i hip-hop Original Source Up To Date Festival, działa m.in. muzeum motoryzacji, skatepark, z magazynów korzystają też miejskie stowarzyszenia.

Dworakowski powiedział, że takie "huczne" otwarcie sezonu na Węglowej to możliwość zobaczenia w jednym miejscu i w tym samym czasie wszystkiego co jest i będzie związane z tym miejscem. W sobotę zaprezentowało się ponad 20 podmiotów. Dodał, że to także okazja do pokazania potencjału Węglowej, jako miejsca otwartego na różne inicjatywy.

W bardzo bogatym programie znalazły się m.in. koncerty, wystawy, prezentacje multimedialne, wydarzenia sportowe, przedstawienia, warsztaty a także dyskusje i wykłady. Cały teren Węglowej można było zwiedzić w sobotę podczas przejażdżki opancerzonym transporterem.

W magazynie, gdzie będzie się mieściło Muzeum Pamięci Sybiru, przygotowano akcję malowania graffiti, do której mógł się przyłączyć każdy, bez względu na wiek.

Najwięcej wydarzeń zaplanowano w magazynie nr 10. To np. otwarcie wystawy "KZ.PL" - projektu fotograficzno-filmowego niezależnych twórców z Podlasia: Krzysztofa Kiziewicza, Tomasza Kluczyka i Tomasza Adamskiego. Jak tłumaczą twórcy "KZ" znaczy Kazachstan, "PL" to Polska, a projekt jest próbą opowiedzenia o współczesnych Kazachstanie oraz o żyjących tam zesłańcach.

Przez cały dzień muzycy związani z festiwalem Up To Date prezentowali muzykę ambientową, czyli gatunek muzyki elektronicznej o spokojnym i relaksacyjnym brzmieniu. Można było też posłuchać śpiewu grupy seniorek z jednego z działających w mieście Klubów Seniora.

Zainaugurowano projekt "Węglowa - Społeczna Koncepcja", który - jak powiedział Dworakowski - ma być próbą zaangażowania mieszkańców do współtworzenia Węglowej. Odbył się też mecz turbogolfa. W muzeum motoryzacji można było oglądać zabytkowe samochody i motocykle, a klub balonowy zaprezentował zdjęcia Białegostoku z lotu balonem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.