PARTNER PORTALU
  • BGK

Otwarto basen portowy w Nakle

  • PAP/UMKP    26 października 2011 - 18:26
Otwarto basen portowy w Nakle

Statek szkolny "Władysław Łokietek" zerwał w środę wstęgę otwierając w ten sposób nowy basen portowy na Noteci w Nakle koło Bydgoszczy. Obiekt hydrotechniczny powstał kosztem około 9 mln zł, dzięki wsparciu funduszy unijnych.
Jak poinformował Tadeusz Sobol, starosta nakielski, oddanie do użytku basenu portowego jest finałem pierwszego etapu budowy nowoczesnej przystani na Noteci w Nakle. Basen portowy o powierzchni ok. 10 tys. m kw. pomieści, co najmniej 30 jednostek pływających o różnej wielkości.

Przystań będzie m.in. portem macierzystym dla jednostek pływających Zespołu Szkół żeglugi Śródlądowej. Na stałe cumować tu będzie statek szkolny "Władysław Łokietek", pchacz "Bizon" i barka mieszkalna, tzw. koszarka - "Barbara".

- Budowa przystani wodnej to krok w kierunku stworzenia odpowiedniego zaplecza turystycznego na tym terenie. Przedsięwzięcie znalazło się na liście projektów kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, co oznacza, że ma strategiczne znaczenie dla całego regionu - mówi marszałek Piotr Całbecki (zabierz głos/oceń marszałka).

Całkowita wartość projektu to 10 milionów złotych. Blisko połowę kosztów wartej około 9 mln zł przystani na Noteci pokryły fundusze unijne.

- Prace trwały prawie rok. Przed nami drugi etap: postawienie budynku przystani, który będzie także zapleczem edukacyjnym dla Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle - zaznaczył Sobol.

Projekt zakłada budowę budynku, spełniającego między innym funkcje turystyczne, szkoleniowe i administracyjne. W skład planowanej mariny wchodzić będą m.in. bosmanat, pełniący również funkcje punktu informacyjnego i wypożyczalni sprzętu wodnego, kapitanat, sala konferencyjno-dydaktyczna i miejsca noclegowe.

Do dyspozycji wodniaków powstanie warsztat szkutniczy i hangar na sprzęt wodny. Wokół budynku i basenu portowego powstaną boiska i plac zabaw dla dzieci oraz pole namiotowe.

Drugi etap inwestycji kosztować może około 5 mln zł, ale dokładna wartość przedsięwzięcia znana będzie po rozstrzygnięciu przetargu. Całość przedsięwzięcia ma być gotowa na przełomie lat 2012-13.

Nakło jest położone na zachodnim końcu Kanału Bydgoskiego, zbudowanego w latach 1773-74. Liczący prawie 25 km kanał jest drogą wodną łączącą zlewnie Wisły i Odry. Do lat 70. był jednym z najbardziej ruchliwych szlaków barek na terenie Polski.

Od czasu upadku żeglugi śródlądowej na terenie kraju w latach 80., ruch na kanale jest znikomy. Władze powiatu nakielskiego liczą, że nowa przystań przyciągnie amatorów turystyki wodnej, bardzo popularnej na Zachodzie.

Budowa przystani na Noteci powiązana jest z rewitalizacją przebiegającej przez region kujawsko-pomorski międzynarodowej drogi wodnej E70 z Antwerpii do Kłajpedy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.