PARTNER PORTALU
  • BGK

Otwarto centrum współpracy polsko-indyjskiej we Wrocławiu

  • PAP    30 maja 2013 - 10:57

Pomoc w rozwijaniu stosunków gospodarczych oraz współpracy kulturalnej i turystycznej pomiędzy Polską a Indiami - to główny cel utworzenia Europejskiego Centrum Biznesu i Kultury INDIA CENTER, które rozpoczęło w środę swoją działalność we Wrocławiu.
Dotychczas centrum kosztowało 30 mln zł, jednak w planach jest jego dalszy rozwój za kolejnych 300 mln.

INDIA CENTER jest zlokalizowane na wrocławskich Żernikach. To magazyny, biura i plac, zajmujące w sumie około 3 ha. Docelowo centrum zlokalizowane będzie w podwrocławskich Krępicach, 4 km od wrocławskiego lotniska i 1 km od granicy Wrocławia, przy drodze krajowej 94. Całość zajmować będzie teren o powierzchni ponad 10 ha, gdzie rozpoczęto już prace budowlane.

Do tej pory centrum kosztowało 30 mln zł, jednak docelowo inwestycja pochłonie blisko 300 mln zł, z czego połowę pokryje strona indyjska. W planach jest też zatrudnienie około 30 osób. Celem INDIA CENTER jest pomoc we współpracy pomiędzy Polską i innymi krajami Unii Europejskiej a Republiką Indii. Ma ono za zadanie ułatwić i pomóc przedsiębiorcom znaleźć partnera biznesowego na potrzeby wspólnych interesów w Polsce lub w Indiach. Poprzez kontakty ludzi biznesu obu krajów będzie zachęcać do podejmowania wspólnych przedsięwzięć i wymiany doświadczeń biznesowych.

"Najbardziej zależy nam na usunięciu przeszkód wynikających z odległości, języka, różnic kulturowych oraz barier urzędniczych. Chcemy, aby przedsiębiorcy mieli tu swoje miejsce, gdzie będą mogli się zatrzymać, wynająć biuro lub magazyn. To swoiste centrum dowodzenia inwestycjami na rynek polski, umożliwiające ekspansję na całą Europę" - powiedział PAP główny inwestor i pomysłodawca INDIA CENTER Adam Bisek.

W środę na uroczystym otwarciu centrum obecna była ambasador Indii Monika Kapil Mohta. "We Wrocławiu i gminach ościennych istnieje ogromny potencjał, zaś ich administratorzy i biznesmeni wykazują się bardzo dużą przedsiębiorczością, chęcią współpracy i otwartością na nowe inwestycje. Indie i Polska od dawna doskonale ze sobą współpracują. Mam nadzieję, że INDIA CENTRE będzie miejscem doskonałej kooperacji między firmami z obu krajów" - powiedziała.

Jak stwierdził Dyrektor Departamentu Marszałka Województwa Dolnośląskiego Marcin Szuchta, projekt zbliży Polskę do Indii. Zwłaszcza - jak podkreślił, że będzie on funkcjonował zarówno w wymiarze rzeczywistym, jak i wirtualnym. "Bardzo ważne są też aspekty kulturowe. Mam nadzieję, że również na tym polu współpraca będzie intensywna" - dodał Szuchta.

Częścią przedsięwzięcia jest także portal www.investprocess.com, który ma stanowić platformę komunikacyjną promującą potencjał obu krajów. Ma umożliwiać nawiązanie kontaktów partnerom biznesowym oraz pomóc w szybkiej wymianie informacji pomiędzy Polską a Indiami.

"Mam nadzieję, że portal ten pomoże naszym indyjskim kolegom ominąć wiele problemów związanych z działalnością gospodarczą i znacznie ułatwi inwestowanie w Polsce" - po

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.