PARTNER PORTALU
  • BGK

Pałac Lubomirskich sprzedany Muzeum Ziem Wschodnich

  • JP    22 grudnia 2017 - 19:10
Pałac Lubomirskich sprzedany Muzeum Ziem Wschodnich

Długofalowym celem MKiDN jest uczynienie z Muzeum samodzielnej instytucji kultury. Fot. CC BY SA 3.0 Immoblademonster

Pałac Lubomirskich w Lublinie, dotychczasowa własność Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, został zakupiony z przeznaczeniem na siedzibę planowanego Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazał Muzeum Lubelskiemu w Lublinie dotację celową w wysokości 11 mln zł z przeznaczeniem na zakup nieruchomości Pałacu Lubomirskich od UMCS na potrzeby siedziby planowanego Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. Finalizowana w tych dniach transakcja zapewni warunki do utworzenia nowego Muzeum jako oddziału Muzeum Lubelskiego w Lublinie.

Długofalowym celem MKiDN jest uczynienie z Muzeum samodzielnej instytucji kultury, która będzie przede wszystkim upamiętniać, badać i popularyzować dorobek pokoleń Polaków zamieszkujących ziemie wschodnie dawnej Rzeczypospolitej ze szczególnym uwzględnieniem historii tych ziem w czasie istnienia I Rzeczypospolitej.

Dla realizacji tego zadnia, w zabytkowych murach Pałacu Lubomirskich po 2019 r. powstanie nowoczesna przestrzeń ekspozycyjna. Relacja między nowoczesnym spojrzeniem i zabytkowym budynkiem oraz strefą historyczną ma szansę utworzyć unikatowy charakter Muzeum. Położenie obiektu w centralnej części miasta w obszarze wpisanym do rejestru zabytków oraz bezpośrednie sąsiedztwo ważnych instytucji i obiektów publicznych stanowić będzie o atrakcyjności nowej placówki muzealnej.

Położony przy lubelskim Placu Litewskim, tzw. Pałac Lubomirskich (Radziwiłłowski) należy do znanych zabytków Lublina. Jego geneza sięga XVI w. W 1683 r. na zamówienie Józefa Karola Lubomirskiego, dwór należący do Firlejów został przebudowany na okazały pałac. Do roku 1805 pałac był własnością prywatną, a następnie został odstąpiony rządowi austriackiemu na cele wojskowe. W roku 1830, po zniszczeniu przez pożar, pałac został odbudowany. Po II wojnie światowej pałac przekazano Uniwersytetowi Marii Curie-Skłodowskiej. Przez wiele lat na Placu Litewskim 3 mieścił się Wydział Prawa UMCS. Od 1993 r. do chwili obecnej swoją siedzibę ma tam Wydział Politologii UMCS.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.