PARTNER PORTALU
  • BGK

Pałac Lubomirskich sprzedany Muzeum Ziem Wschodnich

  • JP    22 grudnia 2017 - 19:10
Pałac Lubomirskich sprzedany Muzeum Ziem Wschodnich
Długofalowym celem MKiDN jest uczynienie z Muzeum samodzielnej instytucji kultury. Fot. CC BY SA 3.0 Immoblademonster

Pałac Lubomirskich w Lublinie, dotychczasowa własność Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, został zakupiony z przeznaczeniem na siedzibę planowanego Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazał Muzeum Lubelskiemu w Lublinie dotację celową w wysokości 11 mln zł z przeznaczeniem na zakup nieruchomości Pałacu Lubomirskich od UMCS na potrzeby siedziby planowanego Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. Finalizowana w tych dniach transakcja zapewni warunki do utworzenia nowego Muzeum jako oddziału Muzeum Lubelskiego w Lublinie.

Długofalowym celem MKiDN jest uczynienie z Muzeum samodzielnej instytucji kultury, która będzie przede wszystkim upamiętniać, badać i popularyzować dorobek pokoleń Polaków zamieszkujących ziemie wschodnie dawnej Rzeczypospolitej ze szczególnym uwzględnieniem historii tych ziem w czasie istnienia I Rzeczypospolitej.

Dla realizacji tego zadnia, w zabytkowych murach Pałacu Lubomirskich po 2019 r. powstanie nowoczesna przestrzeń ekspozycyjna. Relacja między nowoczesnym spojrzeniem i zabytkowym budynkiem oraz strefą historyczną ma szansę utworzyć unikatowy charakter Muzeum. Położenie obiektu w centralnej części miasta w obszarze wpisanym do rejestru zabytków oraz bezpośrednie sąsiedztwo ważnych instytucji i obiektów publicznych stanowić będzie o atrakcyjności nowej placówki muzealnej.

Położony przy lubelskim Placu Litewskim, tzw. Pałac Lubomirskich (Radziwiłłowski) należy do znanych zabytków Lublina. Jego geneza sięga XVI w. W 1683 r. na zamówienie Józefa Karola Lubomirskiego, dwór należący do Firlejów został przebudowany na okazały pałac. Do roku 1805 pałac był własnością prywatną, a następnie został odstąpiony rządowi austriackiemu na cele wojskowe. W roku 1830, po zniszczeniu przez pożar, pałac został odbudowany. Po II wojnie światowej pałac przekazano Uniwersytetowi Marii Curie-Skłodowskiej. Przez wiele lat na Placu Litewskim 3 mieścił się Wydział Prawa UMCS. Od 1993 r. do chwili obecnej swoją siedzibę ma tam Wydział Politologii UMCS.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.