PARTNER PORTALU
  • BGK

Pałac Prezydencki otwiera się na zwiedzających

  • PAP    26 lipca 2013 - 10:59
Pałac Prezydencki otwiera się na zwiedzających

W najbliższą niedzielę (28 lipca br.) w godz. 10.00-16.00 mieszkańcy Warszawy oraz turyści odwiedzający stolicę będą mogli zwiedzać Pałac Prezydencki.
Zwiedzającym zostaną udostępnione miejsca, w których Prezydent RP pracuje i przyjmuje gości, będzie można także podziwiać malarstwo polskie i europejskie z kolekcji Galerii Rogalińskiej, obrazy Jerzego Nowosielskiego oraz nową Salę Chorągwianą.

Zwiedzający będą mogli zobaczyć miejsca, w których odbywają się najważniejsze wydarzenia - Salę Kolumnową, Salę Obrazową, Salę Białą i Salę Niebieską oraz Sień Wielką. W Sieni znajduje się proporzec Prezydenta Polski, który w okresie międzywojennym powiewał na wieży Zamku Królewskiego i został zdjęty w momencie wybuchu II wojny światowej, w czasie bombardowania i pożaru Zamku.

Odwiedzający Pałac Prezydencki będą mogli zwiedzić także Salę Chorągwianą, która została otwarta 2 maja br., w dniu Święta Flagi. Salę zdobią repliki polskich chorągwi z różnych okresów historycznych - od Grunwaldu po Solidarność. W Sali Chorągwianej prezentowane są też kopie dwóch ważnych zabytków polskiego piśmiennictwa politycznego, które są symbolami polskiej państwowości: Konstytucja 3 Maja i Konstytucja dla Europy Wojciecha Jastrzębowskiego z 1831 roku.

Będzie można też podziwiać Galerię Rogalińską, przedstawiającą wybitne dzieła malarskie z przełomu XIX i XX, w tym prace Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej czy Luciena Simona. Można będzie także zwiedzić salę, w której prezentowane jest malarstwo Jerzego Nowosielskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.