PARTNER PORTALU
  • BGK

Palmowy rekord znów pobity

  • PAP    17 kwietnia 2011 - 13:51

W Lipnicy Murowanej znów padł rekord w wysokości wielkanocnej palmy. Ta, która zwyciężyła w niedzielnym 53. już konkursie, miała 36 m i 4 cm wysokości. Nagrody twórcom najwyższych konstrukcji wręczył prezydent Bronisław Komorowski z małżonką.
Najpiękniejszą i jednocześnie najwyższą palmę wykonał Zbigniew Urbański z Lipnicy Murowanej, który wygrał konkurs także przed rokiem. Jest to najwyższa konstrukcja w dziejach lipnickiej imprezy.

 Do tegorocznego konkursu zgłoszono w sumie 86 palm wielkanocnych w trzech kategoriach. W kategorii palm średnich zwyciężył Jakub Groń, a palm niskich - Maria Krzyszkowska. Laureaci otrzymali ufundowane przez prezydenta nagrody rzeczowe oraz wycieczki rodzinne do Warszawy.

Jak podkreślają przedstawiciele gminy Lipnica Murowana, organizowany od 1958 roku konkurs z małej imprezy lokalnej przekształcił się w wydarzenie ogólnopolskie ściągające turystów nie tylko z całego kraju, ale coraz częściej z zagranicy. Jego inicjatorem był, zmarły w 1999 roku, Józef Piotrowski.

Celem konkursu jest wyłonienie największej palmy, jak również zachęcenie społeczeństwa z okolicznych wiosek by podtrzymywali tradycję swoich przodków. Corocznie do rywalizacji zgłaszanych jest po kilkadziesiąt palm, z których najwyższe mają po ponad 30 metrów.

Palmy oceniane są przez plastyków i etnografów w kilku kategoriach. Liczy się nie tylko wysokość, ale też sposób wykonania i zdobienia, rodzaj tworzywa oraz harmonia kształtu. Klasyczna palma powinna być upleciona wyłącznie z wikliny, zdobiona naturalną roślinnością i kwiatami charakterystycznymi dla pory roku.

Etnograf i dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie Adam Bartosz powiedział, że dzisiejsze palmy są już wykreowane na potrzeby widzów. Wciąż jednak zachowuje się ich symbolika i naturalne materiały wykonania. Dodał, że wciąż zachował się zwyczaj, że po Niedzieli Palmowej z fragmentów palm gospodarze wyrabiają krzyżyki, które zatykają na skrajach pól uprawnych.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.