PARTNER PORTALU
  • BGK

Palmy, baranki i kraszanki w Grucznie

  • AT    22 marca 2012 - 13:57
Palmy, baranki i kraszanki w Grucznie

Po to by ochronić i rozpowszechnić umiejętności związane z wielkanocnymi zwyczajami, Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły wspólnie z Sekretariatem Regionalnym Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich organizuje w Grucznie spotkania z tymi, którzy te umiejętności kultywują. Warsztaty potrwają od 24 do 26 marca.
Niektóre ze zwyczajów wielkanocnych, np. kulinarne, mogą stać się źródłem dochodu dla gospodarstw agroturystycznych, wiejskich lokali gastronomicznych czy lokalnych stowarzyszeń. Z kolei tradycyjne wyroby rękodzielnicze mogą być wizytówką lokalnych rzemieślników.

Czytaj też: Od rolady do oscypka: czyli na szlaku

Niezwykle atrakcyjnym zwyczajem jest wytwarzania palem wielkanocnych. Tym razem, by zademonstrować bogactwo innych regionów, korzystamy z pomocy przyjaciół z Litwy. Pani Janina Norkuniene z Wileńszczyzny i jej koleżanki będą uczyć dzieci i dorosłych wyplatania niezwykłych wileńskich palm wielkanocnych.

Józef Kwaśniewski ze Świecia poprowadzi zajęcia z wytwarzania wielkanocnych baranków maślanych, które od dziesiątków lat jego rodzina sprzedawała na kociewskich targach i jarmarkach. W czasie warsztatów uczestnicy poznają też technikę tworzenia niezwykłych kraszanek wielkanocnych. Zaprezentuje je pochodząca z pogranicza Krajny i Pałuk Dorota Ścibut.

W czasie warsztatów zainauguruje oficjalnie swoją działalność „Gruczeńska Otwarta Strefa Twórcza", projekt skierowany do młodzieży z regionu. Współpraca artystów z twórcami ludowymi, może dać niezwykłe efekty, pozwolić na głębsze zrozumienie kontekstu kulturowego regionu i z pewnością wpłynąć na jakość życia artystycznego terenów wiejskich.

Ważnym elementem warsztatów będzie także część prowadzona przez historyków z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dotyczyć będzie genezy i historii wielkanocnych zwyczajów regionu, a także tradycji kulinarnych związanych z wiosną i oczekiwaniem na Wielkanoc.

Warsztatom będą towarzyszyły liczne akcenty kulinarne. Tym razem kucharze związani z gruczeńskim Festiwalem Smaku przygotują tradycyjne potrawy postne i liczne wariacje na ich temat w duchu nowoczesnej kuchni, a uczestnicy poznają receptury dań które mogą z powodzeniem stosować podejmując gości i turystów.

Zgłoszenia na szkolenie można dokonać za pośrednictwem Towarzystwa Przyjaciół Dolnej Wisły (aborygeniznadwisly@wp.pl)

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.