Pamiątkowa tablica na dawnym Konsulacie RP w Olsztynie

W Olsztynie na budynku dawnego Konsulatu RP, w którym mieści się teraz odnowiony hotel w przyszłym roku zawiśnie pamiątkowa tablica. Radni Olsztyna wyrazili w środę zgodę na jej umieszczenie.
Pamiątkowa tablica na dawnym Konsulacie RP w Olsztynie
Tablica z napisem informującym, iż w tym miejscu znajdowała się w latach 1920- 1927 polska placówka konsularna wraz z nazwiskami polskich konsulów, którzy pełnili w niej misję zostanie umieszczona na budynku przy ulicy Dąbrowszczaków 28.

Jak powiedział historyk Warmii i Olsztyna dr Jan Chłosta to cenna inicjatywa, która wpisuje się w upamiętnianie miejsc związanych z Olsztynem lat międzywojennych.

Dr Chłosta w "Słowniku Warmii" podaje, że misję utworzenia placówki konsularnej w Olsztynie powierzyło w okresie plebiscytowym w lutym 1920 roku polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych kierownikowi Konsulatu Generalnego RP Zenonowi Lewandowskiemu z zawodu aptekarzowi.

Znał on sprawy mazurskie, bo trzykrotnie kandydował do parlamentu Rzeszy z obwodu Szczytno i Mrągowo.

Początkowo Konsulat Polski znajdował się w Olsztynie w lokalu Warmińskiego Domu Plebiscytowego przy dzisiejszej ulicy Partyzantów naprzeciwko Domu Polskiego.

Od 22 kwietnia 1920 roku do 1927 roku konsulat mieścił się w budynku przy dzisiejszej ulicy Dąbrowszczaków 28 a następnie został przeniesiony na Wilhelm Friedrich Platz 5 (obecny Plac Konsulatu Polskiego).

Kierowanie polską placówką konsularną w Olsztynie nie było łatwe.

Mimo uzyskania przez Zenona Lewandowskiego pełnomocnictw komisarz Rzeszy na terenie plebiscytowym Wilhelm von Gayl złożył protest do komisji międzysojuszniczej.

Po odrzuceniu protestu Niemcy 7 marca 1920 roku zerwali z budynku placówki flagę polską potem trzykrotnie usunęli godło polskie znad wejściowych drzwi.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE