Pamiątkowa tablica z okazji 30-lecia podziemnej "S"

Pamiątkową tablicę z okazji 30. rocznicy utworzenia Tajnej Komisji Robotniczej Hutników NSZZ "Solidarność" odsłonięto w piątek w Nowej Hucie. Tablica umieszczona została na osiedlu Centrum B9, gdzie doszło do pierwszego spotkania członków komisji.
Pamiątkowa tablica z okazji 30-lecia podziemnej "S"
"W tym miejscu podczas stanu wojennego, gdy komuniści przemocą dławili wolność, 19 września 1982 roku po raz pierwszy spotkali się założyciele Tajnej Komisji Robotniczej Hutników NSZZ Solidarność Huty im. Lenina. W latach 1982-1988 wspólnie ze Społecznym Funduszem Pomocy Pracowniczej i Duszpasterstwem Hutników Komisja kierowała podziemną działalnością w kombinacie i walczyła o poszanowanie praw świata pracy, czym przyczyniła się do powrotu wolnej Polski" - głosi napis na tablicy.

Do pierwszej struktury tajnej komisji weszli pracownicy Walcowni Blach Karoseryjnych, Walcowni Drobnej i Taśm, Stalowni Konwertorowej, Zakładu koksochemicznego, a później Wydziału Transportu Kolejowego i Samochodowego.

"Nie było wtedy łatwo i nic nie było oczywiste, ale kiedy zorientowaliśmy się, że trzeba nastawić się na dłuższą drogę do wolności, uznaliśmy, że jest potrzeba utworzenia jakiejś organizacji" - powiedział jeden z organizatorów komisji i koordynator obchodów rocznicowych Maciej Mach.

Przypomniał, że komisja ujawniła się 21 listopada 1988 podczas mszy św. w Mogile, a formalnie rozwiązała się w 1989 roku podczas II Zjazdu NSZZ "Solidarność" Kombinatu Metalurgiczngo Huty imienia Lenina. "Wtedy zdaliśmy sprawozdanie nowo wybranym władzom naszego związku, przekazaliśmy fundusze i przestaliśmy funkcjonować jako Tajna Komisja Robotnicza Hutników" - powiedział.

W ramach zainicjowanych w piątek dwudniowych obchodów 30. rocznicy utworzenia Tajnej Komisji Robotniczej Hutników NSZZ "Solidarność" złożono także kwiaty na grobach Bogdana Włosika (zastrzelony 13 października 1982 podczas demonstracji w Nowej Hucie) i Ryszarda Smagura (zginął 1 maja 1983 roku ugodzony w szyję petardą z gazem łzawiącym podczas rozpędzania manifestacji przez milicję).

Na wieczór w kościele Arka Pana zaplanowano mszę św. w intencji członków nowohuckiej komisji, ich rodzin i osób, które z nią współpracowały w latach 1982-1988, a po mszy uroczysty koncert.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE