PARTNER PORTALU
  • BGK

Pamięci Cybulskiego

  • PAP    7 stycznia 2011 - 09:32

Przegląd filmów z udziałem laureatów Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego rozpocznie się w Katowicach w przeddzień 44. rocznicy śmierci legendarnego aktora, w Kinie Kosmos.
Od piątku przez kolejne siedem dni będzie można zobaczyć filmy z wybitnymi kreacjami aktorskimi nagrodzonymi podczas ostatnich trzech lat.

Cybulski był związany z Katowicami - w tym mieście mieszkała jego rodzina, został pochowany na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza. Na pomysł nagrody jego imienia "dla młodych aktorów wyróżniających się wybitną indywidualnością" wpadła dwa lata po jego tragicznej śmierci Wiesława Czapińska, przyjaciółka aktora i krytyk filmowy.

Pierwszym laureatem nagrody został w 1969 r. Daniel Olbrychski. W następnych latach wyróżnieni zostali m.in. Maja Komorowska, Krystyna Janda, Marek Kondrat, czy Zbigniew Zamachowski.

W ramach przeglądu będzie można zobaczyć m.in. film "Matka Teresa od kotów", z laureatem nagrody w 2010 r. Mateuszem Kościukiewiczem. Film to wstrząsająca historia zbrodni, jakiej dokonało dwóch chłopców w wieku 12 i 22 lat - zabójstwa własnej matki. Sonię Bohosiewicz, laureatkę nagrody w 2007 r. obejrzymy w w filmie "Rezerwat", Eryka Lubosa, laureata z 2009 r. w filmie "Moja krew", zaś Macieja Stuhra - nagroda w 2008 r. - w "33 scenach z życia". Przegląd obejmie też filmy z udziałem laureatów nagrody publiczności, m.in. "Rewers" z Agatą Buzek.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.