PARTNER PORTALU
  • BGK

Pamięci ofiar katastrofy w Brzozie

  • JL    13 sierpnia 2010 - 11:33
Pamięci ofiar katastrofy w Brzozie

Władze samorządowe woj. kujawsko-pomorskiego 19 sierpnia upamiętnią ofiary największej katastrofy w historii polskich kolei.
W miejscu katastrofy, gdzie stoją krzyż i symboliczny pomnik, w lesie przy drodze krajowej nr 1, między Brzozą a Otłoczynem, ok. 2 km za Brzozą w kierunku Włocławka,  o godz. 10.00 odbędzie się uroczysta msza święta pod przewodnictwem biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego, z udziałem władz województwa, a także rodzin ofiar katastrofy i uczestników akcji ratunkowej. Po mszy zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca ofiary tragedii.

Do każdej z tych osób władze starały się dotrzeć za pośrednictwem samorządowej administracji wojewódzkiej w całym kraju oraz mediów. Na apel o pomoc odpowiedziały m.in. dolnośląski i zachodniopomorski urzędy marszałkowskie.

W katastrofie sprzed 30 lat zderzyły się pociąg towarowy z pociągiem pospiesznym z Kołobrzegu do Łodzi. Zginęło 65 osób, dwie kolejne zmarły w wyniku obrażeń, poważnie ranne zostały 64 osoby. Wypadek spowodował zmęczony po dwudziestokilkugodzinnej służbie maszynista pociągu towarowego, który zignorował znak stój na semaforze i wjechał pod prąd na tor, po którym zdążał osobowy.

Z prośbą o zorganizowanie uroczystości upamiętniających ofiary zwrócił się w maju do marszałka Piotra Całbeckiego Kazimierz Janicki, wówczas naczelnik lokomotywowni w Toruniu, który przyjechał na miejsce tragedii jako dowódca jednego z dwóch pociągów ratowniczych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.