PARTNER PORTALU
  • BGK

"Państwa polskiego nie stać na brak "dużej" ustawy reprywatyzacyjnej"

  • PAP/AH    13 października 2017 - 11:41
"Państwa polskiego nie stać na brak "dużej" ustawy reprywatyzacyjnej"
Fot. Pixabay

Polskiego państwa nie stać na brak "dużej" ustawy reprywatyzacyjnej - podkreślił w piątek szef komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji Patryk Jaki. Według niego ze względu na to, że nie ma ustawy, polskie państwo traci miliardy rocznie.
• Patryk Jaki przekonuje, że państwo polskie rocznie traci miliardy złoty przez brak ustawy reprywatyzacyjnej.

• Jego zdaniem taka ustawa powinna zostać uchwalona w 1989 roku.

• Wiceminister odniósł się również do konferencji prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz, podczas której są przedstawiane wyniki wewnętrznego audytu dotyczącego reprywatyzacji. 

W środę Jaki zaprezentował projekt "dużej" ustawy reprywatyzacyjnej, w którym znalazła się m.in. propozycja wypłaty odszkodowań w gotówce do 20 proc. wartości nieruchomości w chwili nacjonalizacji, zakaz zwrotów w naturze oraz brak możliwości zwrotu kamienic z lokatorami. Projekt zakłada również, że na złożenie roszczeń będzie przysługiwać rok; mają być one wypłacane w ramach możliwości finansowych państwa.

Pytany w piątek w telewizji wPolsce.pl, czy państwo stać na zrealizowanie założeń ustawy, Patryk Jaki odparł: "polskiego państwa nie stać na brak ustawy".

- Ze względu na to, że nie ma ustawy, to polskie państwo traci miliardy rocznie - podkreślił wiceminister sprawiedliwości.

Jego zdaniem taka ustawa powinna zostać uchwalona w 1989 roku.

- Gdybyśmy przyjęli ustawę, polskie państwo zaoszczędziłoby gigantyczne pieniądze wcześniej - zauważył polityk.

Jaki zaznaczył, że uchwalenie ustawy na zawsze rozwiąże problem reprywatyzacji.

- Jeżeli tej ustawy nie przyjmiemy, sytuacja będzie taka, że za 100 lat ktoś będzie mógł się zgłosić po roszczenie - argumentował.

Wiceminister odniósł się również do konferencji prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz, podczas której są przedstawiane wyniki wewnętrznego audytu dotyczącego reprywatyzacji.

- Pani prezydent powie oczywiście, że ona tak naprawdę wszystko sporządkowała i że generalnie: "Polacy, nic się nie stało" - ironizował wiceminister. Wyraził nadzieję, że podczas konferencji padną trudne pytania wobec prezydent.

- Na przykład, czy audyt objął nieruchomości, które zostały zwrócone jej rodzinie, czy rodzinie wiceprezydenta Warszawy. Czy na przykład pojawią się informacje dotyczącego tego, ile nieruchomości i za ile za czasów Hanny Gronkiewicz-Waltz oddano - wymienił Jaki.

Nawiązując do niestawiennictwa prezydent stolicy na rozprawach komisji weryfikacyjnej, Jaki zauważył, że na komisji zeznaje się pod rygorem odpowiedzialności karnej.

- Myślę, że to jest powód (niestawiennictwa - PAP), bo w mediach może sobie opowiadać, co chce - powiedział wiceminister.

Gronkiewicz-Waltz poinformowała w piątek, że wewnętrzny audyt m.st. Warszawy dotyczący reprywatyzacji jest bardzo szeroki, obejmuje lata 1990 - 2016; jest ważny dla nas, ale i dla tych, którzy po nas przyjdą.

- Mamy wyniki audytu, który trwał rok. Takiego audytu nie było robionego nigdy - zauważyła prezydent. Zapowiedziała, że choć szef komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji Patryk Jaki o niego nie prosił "wyśle mu go".

- Chodziło o to, żeby dokładnie zbadać i ten audyt jest. Nawiasem mówiąc, chociaż pan Jaki mnie nie prosił, to ja mu to wyślę. Dlatego, że uważam, że jest to bardzo ważna praca, w szczególności biura audytu, ale i całej administracji, która wspomagała i musiała się do tego ustosunkować - podkreśliła Gronkiewicz-Waltz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.