PARTNER PORTALU
  • BGK

Papieski tron w magistracie

  • PAP    12 listopada 2011 - 09:00

"Miasto Nowy Targ - Jan Paweł II, przeszłość i obecność" - taki tytuł nosi stała wystawa prezentująca pamiątki po papieżu-Polaku, którą można oglądać w ratuszu miejskim w Nowym Targu.
Na wystawie zgromadzone zostały pamiątki po bł. Janie Pawle II - m.in. jego sutanna, ornat, piuska, mitra. W nowotarskim ratuszu można również oglądać przedmioty osobiste używane przez papieża. Na wystawie znalazły się także publikacje, medale, monety oraz eksponaty filatelistyczne z wizerunkiem Jana Pawła II.

Spora część ekspozycji poświęcona została wizycie Jana Pawła II w Nowym Targu w 1979 roku. Zwiedzający podziwiać mogą papieski tron z pierwszej pielgrzymki papieża na Podhale i krzyż wieńczący konstrukcję dachu góralskiej koliby, której kształt przybrał wówczas przygotowany przez górali ołtarz.

Wystawę poświęcił ks. kard. Franciszek Macharski, były metropolita krakowski 27 października. Podczas poświęcenia wystawy kardynał mówił o niej jako o miejscu refleksji, ale wspomniał również o innym, "trwałym" pomniku wystawionym papieżowi przez Nowy Targ, jakim jest stacja opieki Caritas. Poprzez otwarcie w 2010 roku tego obiektu służącego mieszkańcom, Rada Miasta Nowego Targu chciała upamiętnić pontyfikat papieża.

"Do przeszłości należy już wizyta Ojca Świętego, te nasze spotkania z nim, ale jego obecność jest wyrażona tutaj poprzez widome znaki i pamiątki, które są tu zgromadzone" - powiedział burmistrz Nowego Targu, Marek Fryźlewicz podczas otwarcia wystawy. "Chcemy, żeby to miejsce żyło, żeby tu przychodziły dzieci, młodzież, wszyscy, którzy chcą na chwilę się zadumać, (...) aby ta obecność była nie tylko świadectwem, ale i wyzwaniem" - zaznaczył.

Jan Paweł II odwiedził Podhale trzykrotnie podczas swoich pielgrzymek do ojczyzny: w 1979, 1983 i 1997 roku. Pod Tatrami bywał także wielokrotnie jako biskup i kardynał. Karol Wojtyła bardzo często wędrował po Tatrach jako turysta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.