PARTNER PORTALU
  • BGK

Papież znów na murze

  • PAP    12 kwietnia 2011 - 19:46

Portret uśmiechniętego Jana Pawła II z dłonią wyciągniętą w geście pozdrowienia pojawił się w Krakowie na murze przy al. Kijowskiej. Autorem muralu jest krakowski artysta Jerzy Rojkowski. To już piąta podobizna papieża, którą namalował w tym miejscu.
- Kolejny portret Jana Pawła II powstał głównie ze względu na ogromną liczbę osób, które dzięki temu obrazowi lubią to miejsce i portret papieża sprawia im dużo radości. Pozytywne emocje trzeba pielęgnować - mówi Rojkowski.

Stworzenie muralu zajęło mu kilka godzin. - Jan Paweł II był pogodnym człowiekiem, w ten sposób najczęściej witał ludzi. Ten portret oddaje tą jasną stronę jego charakteru - podkreśla autor.

Krakowianie doskonale pamiętają czarno-biały portret, który Rojkowski namalował tuż po śmierci papieża - na pierwszym planie była uśmiechnięta twarz Jana Pawła II w zbliżeniu, w tle sylwetka Ojca Świętego stojącego w otwartym oknie. W 2007 r. artysta przedstawił papieża zatopionego w modlitwie, dwa lata później - wspartego o pastorał w białej szacie targanej wiatrem.

Rojkowski studiował projektowanie graficzne na Wydziale Form Przemysłowych krakowskiej ASP. Specjalizuje się w realistycznym rysunku i malarstwie, dekorowaniu ścian i elewacji, wykonywaniu murali. Jest autorem m.in. murali z okazji 750-lecia lokacji Krakowa na prawie magdeburskim i 325-lecia zwycięstwa Sobieskiego pod Wiedniem. Po decyzji o zakończeniu kariery przez Adama Małysza Rojkowski namalował na jednym z murów w Krakowie portret utytułowanego skoczka. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.