Parada gigantów F. Chopina i G. Sand

Giganty Fryderyka Chopina i George Sand pojawią się w czwartek na paradzie z okazji XVI Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
Giganty, czyli ponad trzymetrowej wysokości lalki z drewna i żywicy, przedstawiające Fryderyka Chopina i George Sand, pojawią się w czwartek na ulicach Warszawy z okazji koncertów laureatów XVI Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. 
Giganty uosabiają postaci historyczne, przedstawicieli różnych grup społeczności lokalnej z dawnych czasów, patronów miejscowości lub osoby zasłużone dla kultury i historii. Tradycyjnie figury biorą udział w popularnych festynach katalońskich i są poruszane przez aktorów.

Giganty George Sand i Fryderyka Chopina zostały powołane do życia z okazji Roku Chopinowskiego, dzięki staraniom Chopineum - Casa Polonia, Konsulatu Generalnego w Barcelonie, Stowarzyszenia Scena 96, Miasta Stołecznego Warszawy - Stołecznej Estrady oraz Stowarzyszenia Festiwali Chopinowskich Valldemossa.

Giganty Chopina i Sand przyjechały z Barcelony do Warszawy, gdzie sławna para przemaszeruje w barwnym korowodzie ulicami miasta. Uroczystość będzie otwarta dla warszawiaków, którzy całymi rodzinami będą mogli w ten sposób uczcić zwycięzcę konkursu pianistycznego.

Trasa parady będzie przebiegać ulicami: Okólnik-Ordynacka-Nowy Świat-Krakowskie Przedmieście-Plac Zamkowy-Tokarzewskiego-Moliera-Plac Teatralny. Korowód wyruszy w czwartek o godz. 17 z placu pomiędzy Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina a Akademią Muzyczną na ul. Okólnik.

Ok. godz. 20 Giganty powinny dotrzeć na pl. Teatralny, gdzie staną przy wejściu do Teatru Wielkiego i powitają gości pierwszego koncertu finałowego Konkursu Chopinowskiego. Po paradzie Giganty staną w holu głównym dawnego wydziału weterynarii SGGW, gdzie obecnie mieści się siedziba Sinfonii Varsovii. Będą je mogli oglądać widzowie odbywających się tam koncertów. W grudniu Giganty Fryderyka Chopina i George Sand wrócą do Barcelony.

Postacie gigantów, zakorzenione w tradycji wielu krajów, odgrywają szczególną rolę w kulturze Katalonii, stanowiąc jeden z symboli jej bogactwa i tożsamości narodowej. "Tradycja gigantów sięga średniowiecza, choć pierwszy dokument potwierdzający ich istnienie pojawił się w XV w. Ich początki związane są z obrzędami religijnymi (...) W późniejszym okresie pełniły w większym stopniu funkcję ludyczną i (...) element pochodów uświetniających obchody świąt" - opisuje pomysłodawczyni powstania Gigantów Chopina i Sand Ewa Pernal ze Stowarzyszenia Chopineum - Casa Polonia.

W czasie popularnych świąt giganty kroczą ulicami miast i tańczą przy dźwiękach m.in. bębnów. Każde miasto i miasteczko posiada własne takie figury. Opiekunami nowych Gigantów zostały dwie organizacje podtrzymujące tradycję kukieł - Federacio de Colles de Geganters de Catalunyua oraz Coordinadora de Geganters de Barcelona. Figury Chopina i Sand wykonała katalońska artystka Esperanza Casas.

We wrześniu Giganty zostały "ochrzczone" i przyjęte w poczet Gigantów Katalonii i Barcelony. Brały tam też udział w ulicznych paradach z okazji jednego z najważniejszych świąt La Merce oraz odsłonięciu tablicy pamiątkowej poświęconej Chopinowi, odwiedziły także miasteczko Valldemosa na Majorce. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Niestety najbezczelniej kolejny raz potwierdziło się, że rządzi mafia "Yamaha Master Course", której ekspozyturą są np. dyr. A.Grudziński i prof. P.Paleczny, w tym też np. dobór pianistów na festiwal w Dusznikach. Awdiejewa gra właśnie na fortepianie Yamaha. Może by ładniej już zagrał Alos...za Awdiejew? Wstyd dla kraju jak ten napad w Łodzi. Ingolf Wunder über alles! Decyzją jury nastaje epoka Chopina łupanego. Marsz żałobny grać... :-( rozwiń

KKE, 2010-10-21 01:42:38 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE