PARTNER PORTALU
  • BGK

Parada gigantów F. Chopina i G. Sand

  • PAP    19 października 2010 - 20:00

Giganty Fryderyka Chopina i George Sand pojawią się w czwartek na paradzie z okazji XVI Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
Giganty, czyli ponad trzymetrowej wysokości lalki z drewna i żywicy, przedstawiające Fryderyka Chopina i George Sand, pojawią się w czwartek na ulicach Warszawy z okazji koncertów laureatów XVI Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. 
Giganty uosabiają postaci historyczne, przedstawicieli różnych grup społeczności lokalnej z dawnych czasów, patronów miejscowości lub osoby zasłużone dla kultury i historii. Tradycyjnie figury biorą udział w popularnych festynach katalońskich i są poruszane przez aktorów.

Giganty George Sand i Fryderyka Chopina zostały powołane do życia z okazji Roku Chopinowskiego, dzięki staraniom Chopineum - Casa Polonia, Konsulatu Generalnego w Barcelonie, Stowarzyszenia Scena 96, Miasta Stołecznego Warszawy - Stołecznej Estrady oraz Stowarzyszenia Festiwali Chopinowskich Valldemossa.

Giganty Chopina i Sand przyjechały z Barcelony do Warszawy, gdzie sławna para przemaszeruje w barwnym korowodzie ulicami miasta. Uroczystość będzie otwarta dla warszawiaków, którzy całymi rodzinami będą mogli w ten sposób uczcić zwycięzcę konkursu pianistycznego.

Trasa parady będzie przebiegać ulicami: Okólnik-Ordynacka-Nowy Świat-Krakowskie Przedmieście-Plac Zamkowy-Tokarzewskiego-Moliera-Plac Teatralny. Korowód wyruszy w czwartek o godz. 17 z placu pomiędzy Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina a Akademią Muzyczną na ul. Okólnik.

Ok. godz. 20 Giganty powinny dotrzeć na pl. Teatralny, gdzie staną przy wejściu do Teatru Wielkiego i powitają gości pierwszego koncertu finałowego Konkursu Chopinowskiego. Po paradzie Giganty staną w holu głównym dawnego wydziału weterynarii SGGW, gdzie obecnie mieści się siedziba Sinfonii Varsovii. Będą je mogli oglądać widzowie odbywających się tam koncertów. W grudniu Giganty Fryderyka Chopina i George Sand wrócą do Barcelony.

Postacie gigantów, zakorzenione w tradycji wielu krajów, odgrywają szczególną rolę w kulturze Katalonii, stanowiąc jeden z symboli jej bogactwa i tożsamości narodowej. "Tradycja gigantów sięga średniowiecza, choć pierwszy dokument potwierdzający ich istnienie pojawił się w XV w. Ich początki związane są z obrzędami religijnymi (...) W późniejszym okresie pełniły w większym stopniu funkcję ludyczną i (...) element pochodów uświetniających obchody świąt" - opisuje pomysłodawczyni powstania Gigantów Chopina i Sand Ewa Pernal ze Stowarzyszenia Chopineum - Casa Polonia.

W czasie popularnych świąt giganty kroczą ulicami miast i tańczą przy dźwiękach m.in. bębnów. Każde miasto i miasteczko posiada własne takie figury. Opiekunami nowych Gigantów zostały dwie organizacje podtrzymujące tradycję kukieł - Federacio de Colles de Geganters de Catalunyua oraz Coordinadora de Geganters de Barcelona. Figury Chopina i Sand wykonała katalońska artystka Esperanza Casas.

We wrześniu Giganty zostały "ochrzczone" i przyjęte w poczet Gigantów Katalonii i Barcelony. Brały tam też udział w ulicznych paradach z okazji jednego z najważniejszych świąt La Merce oraz odsłonięciu tablicy pamiątkowej poświęconej Chopinowi, odwiedziły także miasteczko Valldemosa na Majorce. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • KKE, 2010-10-21 01:42:38

    Niestety najbezczelniej kolejny raz potwierdziło się, że rządzi mafia "Yamaha Master Course", której ekspozyturą są np. dyr. A.Grudziński i prof. P.Paleczny, w tym też np. dobór pianistów na festiwal w Dusznikach. Awdiejewa gra właśnie na fortepianie Yamaha. Może by ładniej już zagrał Alos...za Awdiejew? Wstyd dla kraju jak ten napad w Łodzi. Ingolf Wunder über alles! Decyzją jury nastaje epoka Chopina łupanego. Marsz żałobny grać... :-(  rozwiń