PARTNER PORTALU
  • BGK

Parada Schumana przejdzie ulicami Warszawy

  • PAP    6 maja 2015 - 17:04
Parada Schumana przejdzie ulicami Warszawy

Tematem tegorocznych obchodów europejskiego święta jest solidarność z innymi krajami. Zaangażowaniu Europy w pomoc rozwojową poświęcone będą spotkania w Miasteczku Schumana (fot. Polska Fundacja im. Roberta Schumana/facebook)

W sobotę (9 maja) przypada Dzień Europy. W tym terminie ulicami Warszawy przejdzie Parada Schumana.
Głównym punktem obchodów Dnia Europy będzie jak co roku Parada Schumana, która ruszy w południe spod kościoła św. Anny na Krakowskim Przedmieściu.

Tegoroczne święto wpisze się w obchody Europejskiego Roku Na Rzecz Rozwoju ogłoszonego przez Komisję Europejską - mówiła na środowej konferencji prasowej szefowa Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana Anna Radwan. Celem jest poinformowanie obywateli UE o działaniach podejmowanych w odległych regionach świata na rzecz ich rozwoju.

"W Miasteczku Schumana będziemy mówić o rozwoju, o tym jak Unia Europejska pomaga krajom w sąsiedztwie i nie tylko - w tych krajach, którym trzeba pomóc" - mówiła dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Ewa Synowiec. Przekonywała, że koszty takiej pomocy nie są wielkie dla obywatela UE, bo na to, by komuś poprawił się byt, przeznacza on dziennie 8 eurocentów.

"Oczywiście, zaraz nam przychodzi na myśl seria tragicznych wydarzeń na Morzu Śródziemnym, kiedy ludzie z Afryki chcą się dostać do lepszego świata" - mówiła. Według Synowiec pomoc rozwojowa skupia się na tym właśnie, by ludzie w afrykańskich krajach mieli nadzieję na lepszą przyszłość u siebie.

Solidarność z innymi krajami

O tym, jak instytucje unijne i kraje członkowskie są zaangażowane w rozwój innych regionów, będzie można się dowiedzieć w czasie spotkań organizowanych w Miasteczku Schumana. Własne działania zaprezentują organizacje udzielające pomocy takie jak Polska Akcja Humanitarna, Salezjański Wolontariat Misyjny, Polska Zielona Sieć, Amnesty International. Tematem debat będą m.in. pomoc humanitarna, prawo do wody, wolontariat, sprawiedliwy handel, zrównoważony rozwój.

Według Jana Bazyla, dyrektora Grupy Zagranica zrzeszającej polskie organizacje zaangażowane w pomoc rozwojową, będzie to także okazja do porozmawiania o tym, jak państwo polskie angażuje się w działania na rzecz rozwoju na innych kontynentach. "A robi cały czas za mało i jej wielkość i efektywność wciąż pozostawia wiele do życzenia" - ocenił.

Na gry i zabawy zaprosi z kolei Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Za pomocą aplikacji na telefony będzie można wziąć udział w komponowaniu haseł, dla zwycięzców przewidziane będą nagrody. Jak co roku będzie można też zagrać w europejskie koło fortuny.

W sobotę przypada 65. rocznica ogłoszenia przez francuskiego ministra spraw zagranicznych Roberta Schumana planów integracji europejskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.