PARTNER PORTALU
 • BGK

Park „Ujście Warty” czeka na turystów

 • PAP    18 maja 2013 - 09:51
Park „Ujście Warty” czeka na turystów

Park „Ujście Warty” to znakomite miejsce na weekendowe wycieczki. Jest tam kilka ścieżek przyrodniczych pozwalających poznać tamtejsze okazy fauny i flory, są także szlaki rowerowe i piesze, które można pokonywać w otoczeniu dzikiej natury.
Ta forma relaksu zdobywa w ostatnich latach coraz więcej zwolenników, chcących odpocząć z dala od miejskiego zgiełku. Wiosna to czas, kiedy park tętni życiem.

„W zeszłym roku odwiedziło nas prawie 57 tys. turystów. Dane na ten temat uzyskujemy za pomocą specjalnych urządzeń - liczników elektronicznych zamontowanych przy wejściach na obszar Parku.

Walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe Parku Narodowego Ujście Warty powodują, że jest on doskonałym miejscem do uprawiania różnych form ekoturystyki" - powiedział PAP Łukasz Cieślik z Parku Narodowego „Ujście Warty".

Nadwarciańskie rozlewiska szczególnie chętnie odwiedzają obserwatorzy ptaków i miłośnicy przyrody. Z uwagi na stosunkowo niewielkie natężenie ruchu turystycznego, teren ten przyciąga amatorów rozległych przestrzeni, ciszy i spokoju.

Park można zwiedzać przez cały rok, od świtu do zmierzchu, wyłącznie po wyznaczonych do tego celu drogach i ścieżkach. Część z nich jest udostępniona do ruchu samochodowego, inne do pieszego i rowerowego.

W parku można skorzystać z wielu szlaków, ścieżek turystycznych i przyrodniczych. Wszystkie, oznakowane zgodnie z instrukcją przyjętą przez PTTK, są wyposażone w tablice przedstawiające najważniejsze zjawiska przyrodnicze, które można zaobserwować na trasie.

Na miłośników natury najwięcej wrażeń czeka na ścieżkach typowo przyrodniczych, jak np. ścieżka „Ptasim szlakiem". Ma ona ok. 2 km długości. Prowadzi betonową drogą przez jedne z najbardziej atrakcyjnych w parku terenów lęgowych ptaków, dlatego najlepszym terminem korzystania ze ścieżki to okres wiosenny.

Na trasie umieszczono trzy tablice informacyjne, wiatę z ławkami, czatownię obserwacyjną, platformę widokową.

Wybierając się na ścieżkę warto wziąć ze sobą lornetkę, lunetę, atlas ptaków i przewodnik. Wiosną można tam obserwować ptaki rzadkich lub zagrożonych wyginięciem gatunków, do których należą m.in.: ohar, ostrygojad, rycyk, bielik, rożeniec czy krakwa.

Amatorzy rowerowych wypraw mogą wybrać ścieżkę przyrodniczą „Na dwóch kółkach przez Polder Północny". Trasa prowadzi przez rozległe łąki jednego z trzech obwodów ochronnych Parku. Jest dostępna przez cały rok.

Ścieżka, mająca 30 km długości, jest wymagająca nawet dla wytrawnych rowerzystów, bo na niektórych odcinkach trudna do pokonania ze względu na podmokłe podłoża, liczne kanały i grzęzawiska. Dlatego też można wybrać krótszą wersję ścieżki lub pokonywać tylko wybrane jej odcinki.

Na terenie Obwodu Ochronnego Polder Północny zlokalizowana jest także ścieżka „Olszynki", która prowadzi w znacznej części drewnianą kładką przez jedyne na terenie Parku obszary leśne (ols porzeczkowy), ale również przez zbiorowiska ziołorośli, podmokłą łąkę oraz szuwar mozgowy.

Park proponuje także bardziej stacjonarny kontakt z naturą w „Przyrodniczym Ogrodzie Zmysłów", znajdującym się przy siedzibie jego dyrekcji w Chyrzynie niedaleko Kostrzyna nad Odrą.

„Wydany przez nas przewodnik po ścieżce Przyrodniczy Ogród Zmysłów zawiera informacje, oraz 44 zadania i zabawy edukacyjne, które umożliwiają nauczycielom przeprowadzenie w Ogrodzie ciekawych lekcji.

Zaproponowane w przewodniku zadania są opracowane głównie dla dzieci ze starszych klas szkoły podstawowej oraz dla młodzieży gimnazjalnej" - powiedział Cieślik.

„Ujście Warty" to nie tylko kraina ptaków, ale także królestwo wielu gatunków ryb i jedno z najbardziej znanych i popularnych naturalnych łowisk wędkarskich w kraju. Postomia, jej rozlewiska i kanały obfituje w szczupaki, leszcze czy karpie.

Wędkowanie na obszarze chronionym jest możliwe od 16 czerwca do końca grudnia i podlega zasadom określonym w zarządzeniu regulującym zasady amatorskiego połowu ryb wydanym przez władze Parku. Z jego treścią można zapoznać się na stronie internetowej Parku.

„Obecnie poziom wody w Parku jest wysoki i część szlaków jest zalanych i warto przed planowaną wycieczką na łono natury sprawdzić, które są dostępne. Informacje te można uzyskać w naszej siedzibie w Chyrzynie" - dodał Cieślik.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.