PARTNER PORTALU
  • BGK

Park technologiczny w Jasionce rozbudowany za 96,5 mln zł

  • PAP/em    18 listopada 2015 - 17:48

Ponad 40 firm i prawie 400 nowych miejsc pracy powstało dzięki rozbudowie Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego (PPNT) w Jasionce. Za prawie 96,5 mln zł zbudowano m.in. trzy budynki Inkubatora Technologicznego oraz uzbrojono 48 ha gruntów.
W środę (18.11) w Jasionce podsumowano projekt pn. „Rozbudowa Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego – II etap”. Parkiem zarządza Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego (RARR).

Prezes agencji Janusz Fudała podkreślił, że dzięki projektowi stworzona została kompleksowa ścieżka rozwoju dla przedsiębiorców. Przypomniał, że młodzi przedsiębiorcy mogą rozpoczynać swoją „przygodę” z biznesem w preinkubatorze akademickim, którym zarządza RARR.

W ramach projektu rozbudowy parku wybudowano trzy budynki inkubatora technologicznego, uzbrojono 48 ha strefy ekonomicznej S1-3, powstały też dwa laboratoria; biotechnologii i badawcze dla Politechniki Rzeszowskiej.

Nowe miejsca pracy

Wiceprezes RARR Barbara Kostyra podkreśliła, że w trakcie realizacji tego projektu również agencja nauczyła się wiele od przedsiębiorców. Dodała, że wiele z obligatoryjnych wskaźników, które RARR musi osiągnąć przy realizacji tego projektu udało się już zrealizować.

Kostyra zaznaczyła, że w uzbrojonej strefie S1-3 zainwestowało już pięciu przedsiębiorców, którzy zadeklarowali utworzenie ponad 220 miejsc pracy, a nakłady inwestycyjne mają wynieść 155 mln zł. „Do rozdysponowania mamy jeszcze 18 działek. Sądzimy, że do 2020 r. w tej strefie powstanie w sumie 600 miejsc pracy” - powiedziała.

Natomiast od początku działalności inkubatora w trzech budynkach działały w sumie 42 firmy, 14 z nich już opuściło inkubator, stworzyły w sumie prawie 400 miejsc pracy. Obecnie w inkubatorze działa 28 firm, które zatrudniają niemal 300 osób. Kostyra zaznaczyła, że w 60 proc. firmy te mają kapitał polski, w 31 proc. to unijny kapitał, a 9 proc. to kapitał z USA i Izraela. „Zgłaszają się do nas przedsiębiorcy z całej Polski i Europy, to świadczy o tym, że mamy już wyrobioną markę, że jesteśmy jako PPNT jesteśmy rozpoznawalni” - powiedziała wiceprezes RARR.

W planach dalsze inwestycje

W planach rozwoju parku, zarząd agencji chce m.in. uzbroić kolejne tereny pod inwestycje oraz wybudować nowy obiekt. Mogłyby w nim lokować się firmy, które muszą opuścić inkubator, a chcą pozostać w pobliżu infrastruktury parku.

Projekt rozbudowy PPNT w Jasionce kosztował prawie 96,5 mln zł i w znacznej części był finansowany z unijnego programu Rozwój Polski Wschodniej na l.2007-2013.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.