PARTNER PORTALU
  • BGK

Partnerzy wymienią doświadczenia

  • PAP    9 lipca 2010 - 17:50
Partnerzy wymienią doświadczenia

W poniedziałek w Warszawie rozpocznie się konferencja dotycząca Partnerstwa Wschodniego.
Zbliżenie obywateli sześciu krajów należących do Partnerstwa Wschodniego ze społeczeństwami europejskimi, wymiana doświadczeń dot. reformy samorządu terytorialnego - to niektóre cele konferencji o Partnerstwie Wschodnim która rozpocznie się w poniedziałek w Warszawie. 

Partnerstwo Wschodnie to zgłoszona przez Polskę i Szwecję inicjatywa zbliżania do Unii Europejskiej jej sześciu wschodnich sąsiadów: Ukrainy, Gruzji, Mołdawii, Armenii, Azerbejdżanu i Białorusi. PW nie zakłada członkostwa sześciu poradzieckich krajów w UE. Przewiduje jednak ich stopniową i daleko idącą integrację z unijnymi politykami, gospodarką i prawem.

Inicjatywa zakłada wzmacnianie współpracy ze wschodnimi sąsiadami zarówno w wymiarze pogłębionych stosunków dwustronnych (przez zawarcie m.in. umów stowarzyszeniowych), jak też wielostronnej współpracy regionalnej; przewiduje utworzenie strefy wolnego handlu oraz liberalizację ruchu wizowego w długoterminowej perspektywie.

Konferencja Warsaw East European Conference, której organizatorem jest Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego rozpocznie się w poniedziałek w Warszawie. Sesja dotycząca Partnerstwa Wschodniego - odbywająca się w ramach tego spotkania - w której udział wezmą m.in. przedstawiciele sześciu krajów Partnerstwa, polskiego resortu spraw zagranicznych, parlamentarzyści będzie miała miejsce w Sejmie.

Poseł PO Tomasz Lenz poinformował w piątek dziennikarzy, że konferencja, która będzie odbywała się w Sejmie i na Uniwersytecie Warszawskim, jest elementem budowania stałych relacji pomiędzy polskim parlamentem, a parlamentami Azerbejdżanu, Armenii, Gruzji, Mołdowy, Białorusi oraz Ukrainy.

- My już dawno jesteśmy na etapie wyjścia z okresu postkomunizmu, a tamte państwa jeszcze nie, w związku z czym bardzo dobrze rozumiemy ich problemy - podkreślił Lentz.

Jak podkreślił, celem tej sesji jest rozpoczęcie pracy na rzecz zbliżenia społeczeństw krajów Partnerstwa z obywatelami Polski i innych państw europejskich. Jego zdaniem, ważna dla sześciu państw Partnerstwa jest wymiana doświadczeń dotyczących reformy samorządu terytorialnego, rolnictwa, a także podjęcie działań na rzecz wymiany młodzieży, wymiany kulturalnej, sportowej. Istotne jest - jak mówił - by te projekty były realizowane skutecznie.

Według Lenza, kraje Partnerstwa są zainteresowane nawiązaniem współpracy z Agencją Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa oraz małymi i średnimi przedsiębiorstwami.

Poseł uważa, że kolejna unijna perspektywa finansowa na lata 2014-2020 powinna wziąć pod uwagę zdynamizowanie realizacji projektu Partnerstwa. - Aby mieć możliwość przekonywania Partnerów w UE, by więcej pieniędzy przekazywali na ten cel, musimy udowodnić, że potrafimy ten projekt realizować skutecznie i efektywnie - mówił.

Jak dodał, konferencja będzie okazją, by podsumować dotychczasowe wysiłki w ramach realizacji projektu i postawić sobie zadania na kolejne miesiące. Poseł PO przypomniał, że sejmowa komisja spraw zagranicznych, powołując podkomisję do spraw Partnerstwa Wschodniego, chciała, aby ten projekt był traktowany w ramach polityki zagranicznej priorytetowo.

Prof. Jan Malicki z Ośrodka Studiów Wschodnich powiedział na konferencji prasowej, że uczestnicy poniedziałkowego spotkania będą rozmawiać o tym, co Polska i Unia będą mogły zaoferować krajom Partnerstwa, jak te sześć państw w ramach projektu widzą swoje potrzeby i czego oczekują od Partnerstwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.