Pawilon Warszawa: Informacje dotyczące kultury w jednym miejscu

W Pawilonie Warszawa znajdzie się punkt informacji o mieście, miejsce lekcji muzealnych, warsztatów i filmów dokumentalnych przybliżających m.in. historię stolicy, księgarnia oraz czytelnia książek i czasopism poświęconych miastu.

"Wspólnie z Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Warszawy i Stołecznym Biurem Turystyki otwieramy Pawilon Warszawa. Ma to być zupełnie nowe miejsce, poświęcone stolicy i działaniom kulturalnym z nią związanym. Będzie tam przestrzeń na opowiadanie o wystawach i działaniach Muzeum Warszawy i jego oddziałów, prowadzenie dialogu społecznego w kwestiach związanych z aktualnymi sprawami i strategią rozwoju miasta" - opowiadała Katarzyna Maciantowicz z Muzeum Warszawy.

W Pawilonie Warszawa będzie  Informacja Turystyczna o mieście

W Pawilonie Warszawa funkcjonować będzie również Informacja Turystyczna o samym mieście i jego atrakcjach, wydarzeniach kulturalnych, sportowych i targowych. Będzie tam można także zdobyć informacje praktyczne o miejscach noclegowych czy o dostępności usług przewodnickich.

Pawilon mieści się w centrum miasta, na rogu ul. Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej, przy wejściu do stacji Metra Świętokrzyska. Taka lokalizacja, jak podkreślają organizatorzy, umożliwi wygodny dla odwiedzających dostęp do różnorodnej oferty.

"Wychodząc naprzeciw zainteresowaniom działania realizowane w Pawilonie będą dynamiczne i różnorodne. Dla najmłodszych uczestników wydarzeń Muzeum zorganizuje warsztaty o tematyce związanej z Warszawą, podczas których opiekunowie będą mogli zagłębić się w lekturze książek lub czasopism varsavianistycznych wielu wydawców. W pawilonie będą przeprowadzane lekcje edukacyjne dla szkół, projekcje filmów dokumentalnych związanych z Warszawą, a także różnego typu debaty i spotkania dla mieszkańców organizowane przez Centrum Komunikacji" - relacjonowała Maciantowicz.

W pawilonie będą warsztaty dla rodzin

Warsztaty poświęcone historii Warszawy dla rodzin z dziećmi od 4 do 10 lat zaplanowano na soboty. Edukatorzy Muzeum Warszawy będą także prowadzić lekcje muzealne dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów przybliżające m.in. historię stołecznych dzielnic, topografię pomników i płaskorzeźb przedstawiających zwierzęta czy dzieje dworców kolejowych i rolę kolei w życiu mieszkańców miasta. Zainteresowani udziałem w warsztatach i lekcjach mogą się na nie zapisać pod tel. (22) 596 67 17 lub mailem edukacja@muzeumwarszawy.pl.

Na początek planowane są codzienne projekcje filmu dokumentalnego "Warszawa nie zapomni" ukazującego trudne wojenne dzieje stolicy oraz późniejszą odbudowę ze zgliszcz. Dokument ma być prezentowany z napisami w językach angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim, hiszpańskim i włoskim.

Muzeum zorganizuje księgarnię i czytelnię

"Muzeum Warszawy zorganizuje w Pawilonie także księgarnię, w której będzie można nabyć wydawnictwa varsavianistyczne. Z poświęconymi miastu publikacjami będzie się można również zapoznać na miejscu w czytelni" - powiedziała Maciantowicz. W Pawilonie mają być też organizowane dyskusje o budżecie partycypacyjnym, konsultacjach społecznych i inicjatywach lokalnych.

W otwarciu Pawilonu zaplanowanym na sobotnie południe mają uczestniczyć wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak i dyrektor Muzeum Warszawy Ewa Nekanda-Trepka. Później odbędą się rodzinne warsztaty, podczas których będzie można m.in. wziąć udział w quizie wiedzy o stolicy czy grze pamięciowej "Memory warszawskie". Pawilon Warszawa będzie początkowo czynny od wtorku do niedzieli między 10 a 18. Wiosną i latem godziny jego funkcjonowania być może się wydłużą.

"Mieszkańcy wracający z pracy, spotkania z przyjaciółmi czy kina, będą mogli wpaść na debatę przy kawie, dowiedzieć się co będzie się działo w najbliższym czasie w Warszawie czy nabyć najnowsze czasopismo varsavianistyczne. Będzie to więc także przyjazne miejsce, gdzie można się spotkać, porozmawiać i miło spędzić czas. To oferta dla mieszkańców i ich gości oraz turystów w każdym wieku" - dodała Maciantowicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE