Październikowa sesja rady osiedlowej

Na październikowej sesji osowscy radni przegłosowali cztery ważne uchwały.
Październikowa sesja rady osiedlowej

Radni przygotowują się do spotkania z wiceprezydentem Gdańska Maciejem Lisickim. Nie tak dawno mieszkańcy za pośrednictwem RO zgłaszali swoje postulaty i uwagi do funkcjonowania komunikacji miejskiej w Osowej. Radni na spotkaniu do którego dojdzie 22 listopada przedstawią pięć podstawowych postulatów. Oto one:

– Zmiana funkcjonowania linii 179 i 169 w taki sposób, by połączyć Osową przez Zaspę z Wrzeszczem. Umożliwić to ma mieszkańcom bezpośredni dojazd do szpitali (Zaspa i Akademia Medyczna) oraz filii Urzędu Miasta usytuowanego przy ulicy Partyzantów.

– Zwiększenie kursowania linii nocnej. Linia N1 kursuje co godzinę z dwugodzinną przerwą. To stanowczo za mało. Chętni do skorzystania z jakiejkolwiek rozrywki czy wizyty w innych częściach miasta są skazani na własne auta i taksówki.

– Zwiększenie częstotliwości kursowania większości linii a zwłaszcza 210. Sugerowana jest zmiana taboru na większe wozy oraz zwrócono uwagę na brak punktualności kursów. Jednak dodano też, że powodem kłopotów są korki na Spacerowej a na to lekarstwa raczej nie ma. Linia 210 nie jest skorelowana z pociągami kursującymi przez Osową.

– Brak przyzwoitej infrastruktury przystanków. Nie ma ławeczek i wiat. Na takiej ulicy Wodnika np. mamy wiaty tylko w kierunku Osowskiego Zakątka.

– Radni sygnalizują konieczność funkcjonowania autobusu wewnątrzosiedlowego. Będzie to konieczne zwłaszcza w momencie powstania kolei metropolitarnej.

Rada wnosi też o zmiany w studium uwarunkowań. Chodzi o przepisy dotyczące budowy domów i osiedli. Rada wnioskuje o zmiany chcąc zablokować inwestycje, które powstają bez tak potrzebnej infrastruktury. Budujemy domy a nie dbamy o dojazd do nich. Jeśli zmienimy studium, czyli doprowadzimy do sytuacji, że żadne osiedle czy budynki nie będą mogły powstać bez stosownej infrastruktury drogowej to poprawimy sytuację w dzielnicy.

Jednak nie ma co ukrywać, że mieszkania i domy które powstają w oparciu o plany zagospodarowania są pozbawione właśnie tej infrastruktury i są tańsze. Najlepiej w tej kwestii wypowiedziała się radna Małgorzata Chmiel. Z jednej strony wiadomo, że trudno zgodzić się na taki stan rzeczy ale też trzeba zrozumieć mieszkańców. Kupujemy lub budujemy taniej bez dróg dojazdowych i kanalizacji. I godzimy się na taki stan rzeczy. Radni są zdania, że należy wstrzymać plany zagospodarowania by miasto mogło stworzyć infrastrukturę. A można to zrobić przez zmiany w studium uwarunkowań.

Radni zajęli się też kwestią nowej szkoły. Obecnie w SP 81 uczy się 1188 dzieci. Tymczasem szkoła projektowana była na 620 uczniów. W 32 salach lekcyjnych, w których dzieci uczą się w systemie zmianowym zajęcia odbywają się również w piwnicach. Budowa nowej szkoły to sprawa priorytetowa. Najlepsza lokalizacja to tereny, gdzie Osowa najbardziej się rozwija. Okolice ulicy Meteorytowej byłyby najbardziej wskazane. Uchwała tak jak poprzednie przyjęta została jednogłośnie.

W Osowej mamy tylko jedno przedszkole samorządowe. Radni postulują budowę nowego przedszkola. Te prywatne, nie zabezpieczają potrzeb dzielnicy. To kolejna uchwała przyjęta przez radnych.

Radni dyskutowali też o współpracy z Zakładem Utylizacyjnym, który proponuje wspólne działania w kwestii sprzątania śmieci wokół pojemników do segregacji (szkło, plastik, papier). Radni z zadowoleniem przyjęli ofertę ZU. Zapewne będzie to pomocne przy rozwiązaniu problemu na Koziorożca. Przypomnijmy, że właśnie tam znajdują się pojemniki, które postawiono bez opinii Rady Osiedla a które przeszkadzają mieszkańcom. Co prawda metalowy pojemnik na szkło zastąpiono plastikowym, ale czy ktoś z nas chciałby doświadczyć takiego szklanego koncertu pod swoimi oknami.

Rozmawiano też o budżecie rady oraz o kanalizacji deszczowej przy Planetarnej. Istnieje duża szansa, na uwzględnienie kosztów dokumentacji tej kwestii w przyszłorocznym budżecie oraz co powinno ucieszyć mieszkańców na realizację inwestycji w najbliższych latach.

Rada otrzymała też pismo mieszkańców okolic ulicy Zeusa którzy postulują zainstalowanie progów zwalniających. Rada sceptycznie odniosła się do tego wniosku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE