PARTNER PORTALU
  • BGK

Październikowa sesja rady osiedlowej

  • www.Osowa24.pl    28 października 2011 - 11:45
Październikowa sesja rady osiedlowej

Na październikowej sesji osowscy radni przegłosowali cztery ważne uchwały.
Radni przygotowują się do spotkania z wiceprezydentem Gdańska Maciejem Lisickim. Nie tak dawno mieszkańcy za pośrednictwem RO zgłaszali swoje postulaty i uwagi do funkcjonowania komunikacji miejskiej w Osowej. Radni na spotkaniu do którego dojdzie 22 listopada przedstawią pięć podstawowych postulatów. Oto one:

– Zmiana funkcjonowania linii 179 i 169 w taki sposób, by połączyć Osową przez Zaspę z Wrzeszczem. Umożliwić to ma mieszkańcom bezpośredni dojazd do szpitali (Zaspa i Akademia Medyczna) oraz filii Urzędu Miasta usytuowanego przy ulicy Partyzantów.

– Zwiększenie kursowania linii nocnej. Linia N1 kursuje co godzinę z dwugodzinną przerwą. To stanowczo za mało. Chętni do skorzystania z jakiejkolwiek rozrywki czy wizyty w innych częściach miasta są skazani na własne auta i taksówki.

– Zwiększenie częstotliwości kursowania większości linii a zwłaszcza 210. Sugerowana jest zmiana taboru na większe wozy oraz zwrócono uwagę na brak punktualności kursów. Jednak dodano też, że powodem kłopotów są korki na Spacerowej a na to lekarstwa raczej nie ma. Linia 210 nie jest skorelowana z pociągami kursującymi przez Osową.

– Brak przyzwoitej infrastruktury przystanków. Nie ma ławeczek i wiat. Na takiej ulicy Wodnika np. mamy wiaty tylko w kierunku Osowskiego Zakątka.

– Radni sygnalizują konieczność funkcjonowania autobusu wewnątrzosiedlowego. Będzie to konieczne zwłaszcza w momencie powstania kolei metropolitarnej.

Rada wnosi też o zmiany w studium uwarunkowań. Chodzi o przepisy dotyczące budowy domów i osiedli. Rada wnioskuje o zmiany chcąc zablokować inwestycje, które powstają bez tak potrzebnej infrastruktury. Budujemy domy a nie dbamy o dojazd do nich. Jeśli zmienimy studium, czyli doprowadzimy do sytuacji, że żadne osiedle czy budynki nie będą mogły powstać bez stosownej infrastruktury drogowej to poprawimy sytuację w dzielnicy.

Jednak nie ma co ukrywać, że mieszkania i domy które powstają w oparciu o plany zagospodarowania są pozbawione właśnie tej infrastruktury i są tańsze. Najlepiej w tej kwestii wypowiedziała się radna Małgorzata Chmiel. Z jednej strony wiadomo, że trudno zgodzić się na taki stan rzeczy ale też trzeba zrozumieć mieszkańców. Kupujemy lub budujemy taniej bez dróg dojazdowych i kanalizacji. I godzimy się na taki stan rzeczy. Radni są zdania, że należy wstrzymać plany zagospodarowania by miasto mogło stworzyć infrastrukturę. A można to zrobić przez zmiany w studium uwarunkowań.

Radni zajęli się też kwestią nowej szkoły. Obecnie w SP 81 uczy się 1188 dzieci. Tymczasem szkoła projektowana była na 620 uczniów. W 32 salach lekcyjnych, w których dzieci uczą się w systemie zmianowym zajęcia odbywają się również w piwnicach. Budowa nowej szkoły to sprawa priorytetowa. Najlepsza lokalizacja to tereny, gdzie Osowa najbardziej się rozwija. Okolice ulicy Meteorytowej byłyby najbardziej wskazane. Uchwała tak jak poprzednie przyjęta została jednogłośnie.

W Osowej mamy tylko jedno przedszkole samorządowe. Radni postulują budowę nowego przedszkola. Te prywatne, nie zabezpieczają potrzeb dzielnicy. To kolejna uchwała przyjęta przez radnych.

Radni dyskutowali też o współpracy z Zakładem Utylizacyjnym, który proponuje wspólne działania w kwestii sprzątania śmieci wokół pojemników do segregacji (szkło, plastik, papier). Radni z zadowoleniem przyjęli ofertę ZU. Zapewne będzie to pomocne przy rozwiązaniu problemu na Koziorożca. Przypomnijmy, że właśnie tam znajdują się pojemniki, które postawiono bez opinii Rady Osiedla a które przeszkadzają mieszkańcom. Co prawda metalowy pojemnik na szkło zastąpiono plastikowym, ale czy ktoś z nas chciałby doświadczyć takiego szklanego koncertu pod swoimi oknami.

Rozmawiano też o budżecie rady oraz o kanalizacji deszczowej przy Planetarnej. Istnieje duża szansa, na uwzględnienie kosztów dokumentacji tej kwestii w przyszłorocznym budżecie oraz co powinno ucieszyć mieszkańców na realizację inwestycji w najbliższych latach.

Rada otrzymała też pismo mieszkańców okolic ulicy Zeusa którzy postulują zainstalowanie progów zwalniających. Rada sceptycznie odniosła się do tego wniosku.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.