PARTNER PORTALU
  • BGK

Pęknięcie spawu na gazociągu przyczyną wybuchu gazu

  • PAP    8 lutego 2010 - 15:57

Pęknięcie spawu na gazociągu było przyczyną wybuchu gazu w styczniu w wieżowcu w centrum Szczecina - poinformował w poniedziałek dyrektor Zakładu Gazowniczego w Szczecinie Wiesław Gurdak.
Wybuch gazu w wieżowcu w centrum miasta zniszczył dwa mieszkania, pięć osób zostało rannych, jedna zmarła.

Szczecińscy gazownicy po tygodniu zlokalizowali miejsce, w którym rozszczelnił się biegnący pod ulicą gazociąg. Pękł spaw na ponad dwudziestoletnim gazociągu, biegnącym pod ulicą naprzeciwko wieżowca.

- Przyczyną pęknięcia spawu były najprawdopodobniej naprężenia w wyniku silnych mrozów - powiedział Gurdak. Wyjaśnił, że gaz z powstałej nieszczelności przedostał się kanałami technologicznymi do piwnicy budynku i eksplodował. Doszło do pożaru w dwóch mieszkaniach na parterze.

Eksplozja raniła pięć osób, w tym dwoje dzieci. Dwie najciężej ranne osoby trafiły na specjalistyczny oddział leczenia oparzeń szpitala w Gryficach (Zachodniopomorskie). Kobieta, która miała poparzone 90 proc. powierzchni ciała, zmarła. Stan ciężko rannego mężczyzny poprawia się.

- Pacjent jest już prawie wydolny oddechowo, wraca do zdrowia - powiedział dr Andrzej Krajewski ze szpitala w Gryficach.

Dyrektor Zakładu Gazowniczego powiedział, że uszkodzony element gazociągu został przekazany prokuraturze, która prowadzi śledztwo w sprawie wybuchu. Dodał, że gazownicy sprawdzają teraz szczelność wszystkich gazociągów w Szczecinie, ze szczególnym uwzględnieniem starszych niż 20 lat odcinków. W mieście około 30 proc. gazociągów ma ponad 20 lat.

- Sprawdzamy natychmiast wszystkie informacje od mieszkańców podejrzewających, że gaz wydobywa się w budynkach. Takie informacje są bardzo cenne. W ten sposób udało nam się namierzyć w ostatnim tygodniu dwie niewielkie nieszczelności i je zlikwidować - powiedział Gurdak. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.