PARTNER PORTALU
  • BGK

Performance na inaugurację Europejskiej Stolicy Kultury

  • PAP/JL    18 stycznia 2016 - 08:03
Performance na inaugurację Europejskiej Stolicy Kultury
Cztery pochody symbolizujące cztery duchy Wrocławia przeszły z różnych części miasta do Rynku. Fot. Pixabay.com

Cztery pochody symbolizujące cztery duchy Wrocławia przeszły z różnych części miasta do Rynku, opowiadając historię stolicy Dolnego Śląska.
Tak wyglądało „Przebudzenie”, czyli widowisko inaugurujące objęcie przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 r.

Przygotowywany z wielkim rozmachem przez brytyjskiego artystę i kuratora Europejskiej Stolicy Kultury ds. performance Chrisa Baldwina widowisko performance było kulminacją inauguracji objęcia przez Wrocław tego tytułu.

Spektakl rozpoczął się około godz. 16. Z czterech części miasta wyruszyły pochody, z których każdy symbolizował jednego z duchów Wrocławia: ducha wielu wyznań, ducha innowacji, ducha odbudowy i ducha powodzi.

Duch powodzi miał symbolizować walkę mieszkańców miasta z wielką powodzią, która nawiedziła region i stolicę Dolnego Śląska w 1997 r. Duch odbudowy nawiązywał do wydarzeń po II wojnie światowej.

Duch innowacji, według założeń organizatorów, miał pokazać symbiozę technologii i przyrody. To również nawiązanie do Wrocławia jako miasta rozwijającego gospodarkę opartą na wiedzy. Duch wielu wyzwań odwoływał się do wielokulturowego dziedzictwa Wrocławia.

Cztery duchy połączyły się w Rynku. W ciągu kilkudziesięciu minut cztery wielkogabarytowe metalowe konstrukcje połączono w jedną. W trakcie powstawania olbrzymiej instalacji publiczność obejrzała sceny nawiązujące do każdego z czterech tematów. Częścią przedstawienia były również świetlne wizualizacje na kamienicach okalających Rynek.

W finale spektaklu na szczycie instalacji zabił dzwon. Z wieży wrocławskiego ratusza na rozpiętych linach zjechało trzech aktorów przebranych za anioły, zaś w oknach kamienic pojawili się przedstawiciel orkiestr służb mundurowych.

W spektaklu przebudzenie wzięło udział 1300 artystów i 200 chórzystów. Uczestniczyło w nim również 50 żołnierzy, 20 członków orkiestry oraz 300 rowerzystów.

Według wrocławskiego magistratu w pochodach Czterech Duchów Wrocławia wzięło udział 50 tys. mieszkańców, zaś w całym widowisku 100 tys.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • glewe, 2016-01-18 16:06:49

    Pitolenie smutne! Byłem, widziałem! (...) mnie na maksa jak Wrocek fałszuje statystyki: pochodom Duchów towarzyszyło według mnie 15 tys. ludzi, Na Rynek i okolice dotarło ok. 5 tys. więcej. Łącznie wg. mnie