PARTNER PORTALU
  • BGK

Pieniądze na prace konserwatorskie

  • BB    1 czerwca 2011 - 19:56

600 tys. zł zarezerwował w tym roku Samorząd Województwa Świętokrzyskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane w obiektach zabytkowych. Nabór wniosków o dotacje na ten cel odbędzie się od 6 do 27 czerwca.
Przekazywane corocznie dotacje na prace konserwatorskie przy zabytkach, od lat cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony samorządów i innych instytucji, które  mają pod swą pieczą obiekty zabytkowe. W tym roku na te prace Samorząd Województwa przekaże w sumie 600 tysięcy złotych.

Pieniądze te zostaną rozdzielone w drodze otwartego naboru wniosków, który odbędzie się w dniach od 6 do 27 czerwca. Dokumenty należy  składać do Kancelarii Ogólnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego ( al. IX Wieków Kielc 3, budynek C2, I piętro, pok. 146 i 147).

Właściciele zabytków mogą się ubiegać o pieniądze m.in. na sporządzenie ekspertyz technicznych i konserwatorskich, wykonanie dokumentacji konserwatorskiej czy opracowanie programu prac, zabezpieczenie substancji zabytku, wykonanie instalacji przeciwwilgociowej, odnowienie lub odtworzenie okien itd.  Zarząd Województwa może udzielić dotacji do wysokości 70 proc. nakładów koniecznych na wykonanie prac konserwatorskich  czy robót budowlanych.      

Wnioskodawcy muszą pamiętać, że prowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru, wymaga pozwolenia oraz uzgodnień Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

- Liczymy, że z części tych pieniędzy uda się sfinansować  najpilniejsze prace restauratorskie w zabytkowych obiektach w Wiślicy, w pierwszej kolejności w Domu Długosza – mówi marszałek województwa Adam Jarubas. Taka była też sugestia radnych – członków komisji kultury Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, którzy podczas ostatniego posiedzenia naocznie przekonali się o potrzebie podjęcia szybkich prac zabezpieczających i konserwatorskich w wiślickich zabytkach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.