PARTNER PORTALU
  • BGK

Pieniądze na renowację Mehoffera

  • PAP    19 lutego 2010 - 12:19

700 tys. zł promesy otrzymał od ministra kultury projekt "Turek - miasto Mehoffera". Pieniądze zostaną przeznaczone na prace konserwatorskie polichromii w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku i na przebudowę miejscowego Ratusza.
- Promesa jest bezzwrotną pożyczką, którą mogą otrzymać od ministra podmioty, które pozyskują środki unijne z przeznaczeniem na inwestycje kulturowe. W Turku takim przedsięwzięciem jest program "Turek - miasto Mehoffera" - poinformował w piątek doradca burmistrza miasta ds. mediów Łukasz Maciejewski.

W ramach projektu rozpoczęto już kompleksową renowację polichromii.

- Do odnowienia jest prawie 3 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Prace potrwają do 2011 r. Przebudowany zostanie też Ratusz, gdzie znajdzie miejsce stała ekspozycja mehofferowska - mówił doradca.

Wartość całego projektu wynosi 11 mln zł, z których 70 proc. wyłoży UE. Miasto przeznaczy na ten cel 2,5 mln zł.

Swoje polichromie i witraże dla kościoła w Turku Mehoffer namalował przed II wojną światową. Dla upamiętnienia artysty w ubiegłym roku wybudowano mu tutaj pomnik. Monument przedstawia siedzącego artystę, którego twarz zwrócona jest w stronę kościoła.

Mehoffer (1869-1946) był wybitnym artystą Młodej Polski. W 1925 r. spotkał się w Watykanie z księdzem Józefem Florczakiem, który na początku lat 30. został proboszczem jednej z parafii w Turku. Po tym spotkaniu Mehoffer namalował portret olejny duchownego i wkrótce między księdzem i artystą zawiązała się przyjaźń.

W 1932 r. ksiądz objął parafię pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku, gdzie po pewnym czasie odwiedził go Mehoffer. Wtedy artysta zobowiązał się pomóc w wyposażeniu świątyni. Prace trwały od 1933 r. do wybuchu II wojny światowej. Mehoffer zdążył wykonać m.in. kompletną polichromię i dziewięć witraży. Do dziś zachowały się także dwie stalle (ławy ołtarzowe).

Mehoffer studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, m.in. u Jana Matejki. W 1905 r. został profesorem tej uczelni, a od 1906 r. - jej rektorem. Pracował też na uczelniach Wiednia i Paryża. Stworzył wiele grafik, winiet, bordiur, ekslibrisów, a także portretów osób.

Najcenniejszymi w dorobku Mehoffera są projekty witraży i polichromii. Dziesiątki z nich nie zostało zrealizowanych. W 1895 r. artysta wygrał konkurs na zespół witraży gotyckiej kolegiaty św. Mikołaja we Fryburgu, które wykonał w latach 1895-1936. Zmarł w Wadowicach.

O promesy ministra starało się prawie 100 samorządów, parafii, stowarzyszeń i fundacji z całego kraju. Otrzymało je 27 podmiotów, w tym dwa z Wielkopolski - poinformował Maciejewski. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.