PARTNER PORTALU
  • BGK

Pierwsza taka współpraca w Polsce

  • GK    6 grudnia 2012 - 11:13
Pierwsza taka współpraca w Polsce

Województwa opolskie i śląskie, czeski Kraj Morawsko-Śląski i słowacki Kraj Żyliński weszły w skład Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej TRITIA.
I choć takich europejskich ugrupowań, zrzeszających regiony państw UE jest już około czterdziestu, to TRITIA jest pierwszym ugrupowaniem, w którym uczestniczą regiony z Polski.

Trzeciego grudnia na zamku w Cieszynie szefowie regionów - marszałkowie śląski Adam Matusiewicz i opolski Józef Sebesta, hetman morawsko-śląski Miroslav Novák i żyliński przewodniczący Juraj Blanár - uroczyście podpisali dokumenty założycielskie Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej TRITIA.

Według sygnatariuszy aktu założycielskiego TRITIA będzie ugrupowaniem efektywnej współpracy międzynarodowej - będzie realizować wspólne projekty dla rozwoju i poprawy warunków życia mieszkańców pogranicza czesko-polsko-słowackiego.

Jak podkreślano, te cztery regiony zamieszkuje niemal osiem milionów mieszkańców, a więc to spore wyzwanie dla podejmowania wspólnych inicjatyw. W dokumentach założycielskich określone są główne obszary współpracy, wśród których wymienia się przede wszystkim energię i środowisko, transport, gospodarkę i turystykę, ale także zarządzanie kryzysowe, edukację, kulturę i sport.

- To dobry czas dla zakładania takich międzyregionalnych, przygranicznych inicjatyw, bo przyszły budżet unijny, który właśnie jest negocjowany, będzie sprzyjać transgranicznym, wspólnym projektom - mówił podczas uroczystości w Cieszynie marszałek Józef Sebesta.

- A na współpracę transgraniczną w latach 2014-2020 Unia Europejska planuje przeznaczyć więcej pieniędzy niż w obecnym okresie programowania - dodał.

Ugrupowanie TRITIA będzie mogło występować jako beneficjent funduszy unijnych - a następnie te fundusze rozdzielane będą między podmioty, działające w regionach - członkach ugrupowania.

Hetman Miroslav Novák przekonywał, że wspólne projekty będą powstawać w sferze ochrony środowiska, bo czyste powietrze nie zna granic i wszyscy w równym stopniu musimy dbać o jego ochronę.

Marszalek Adam Matusiewicz mówił natomiast o projektach w sferze transportu. - Będziemy dbali nie tylko o to, żeby drogi budowane po obu stronach granicy schodziły się w jednym miejscu, ale także o to, by nasz transport publiczny pracował na rzecz pasażerów wszystkich naszych regionów - mówił.

Wszystkie regiony wchodzące w skład ugrupowania TRITIA łączą także plany rozwojowe, a wspólna realizacja celów może wpłynąć na lepsze wykorzystanie wspólnych atutów - m.in. bardzo dobrego usytuowania geograficznego, zaplecza naukowo-badawczego i edukacyjnego czy znakomitego zaplecza dla rozwoju turystyki i rekreacji.

TRITIA powstawała bardzo długo - 2 czerwca 2009 roku odbyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli władz regionów tworzących dziś ugrupowanie, lecz po drodze trzeba było pokonać wiele barier - w tym biurokratycznych - by sprawę doprowadzić do szczęśliwego finiszu.

Po akceptacji dokumentów założycielskich przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Sejmik Województwa Opolskiego podjął w tej sprawie uchwałę w lutym tego roku. Jak ustalono, Ugrupowanie TRITIA będzie miało swoją siedzibę w Cieszynie.

Jak informuje urząd marszałkowski, przed uroczystością w zamku w Cieszynie podpisano także list intencyjny w sprawie kontynuacji współpracy na rzecz tworzenia warunków rozwojowych pogranicza polsko-czesko-słowackiego przez województwo śląskie i opolskie oraz Stowarzyszenie Gmin Dorzecza Górnej Odry, Stowarzyszenie Region Beskidy, Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pradziad oraz Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej Olza.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.