PARTNER PORTALU
  • BGK

Pierwsze patrole wyposażone w kamery. Pilotaż na ulicach Warszawy

  • aw/PAP    18 grudnia 2017 - 15:51
Pierwsze patrole wyposażone w kamery. Pilotaż na ulicach Warszawy
(fot.:twitter.com/MSWiA_GOV_PL)

Uruchamiamy pilotażowy program kamer na policyjnych mundurach. Już dziś na ulice Warszawy wyruszą pierwsze patrole wyposażone w kamery -
- Natomiast jeszcze przed świętami kamer zaczną używać funkcjonariusze z garnizonów: dolnośląskiego i podlaskiego. Dla mnie to symbol modernizacji służb mundurowych - powiedział w poniedziałek (18 grudnia) minister Mariusz Błaszczak w Komendzie Stołecznej Policji.

Szef MSWiA przypomniał, że od początku tego roku obowiązuje Program modernizacji służb mundurowych. - To są konkretne pieniądze - 9 mld 200 mln zł dla służb, nadzorowanych przez MSWiA w ciągu czterech lat. Z tych środków kupujemy nowoczesny sprzęt m.in. takie jak te kamery na mundury - zaznaczył.

Minister Mariusz Błaszczak poinformował, że wprowadzając program pilotażowy polscy policjanci korzystali z doświadczeń funkcjonariuszy ze Stanów Zjednoczonych i Włoch.

- Podczas interwencji kamery pozwolą w sposób jednoznaczny wyjaśnić sytuacje, w których jest słowo przeciwko słowu. Doświadczenia np. z USA pokazują, że kamery na mundurach mają również charakter prewencyjny. Nagrywając interwencję zarówno policjanci jak i obywatele zdają sobie sprawę z konsekwencji swoich zachowań - powiedział szef MSWiA.

Program pilotażowy przeprowadzony będzie w trzech garnizonach. Kamery będą testowane w garnizonach: stołecznym, podlaskim i dolnośląskim. Każdy z garnizonów testować będzie 60 urządzeń - 30 typu A (kamera podstawowa, rejestruje obraz i dźwięk) oraz 30 typu B (dodatkowo ma ruchomy obiektyw, można na niej na bieżąco odtwarzać nagrania). W garnizonie stołecznym w kamery zostaną wyposażeni policjanci z Komendy Rejonowej Policji Warszawa I oraz z Wydziału Ruchu Drogowego.

Nadinspektor Helena Michalak, zastępca komendanta głównego Policji poinformowała, że kamery mogą pracować w trybie ciągłym do 10 godzin. - Będą przekazywać obraz i dźwięk w systemie szyfrowanym. Również moment rejestracji zdarzenia będzie pozwalał na identyfikację funkcjonariusza, który ją obsługuje oraz na ustalenie daty i godziny interwencji - dodała.

Jednocześnie nadinspektor Helena Michalak zapewniła, że system kamer na mundurach policjantów uniemożliwia jakąkolwiek ingerencję w długość nagrania i jego datę. - Policjant po zakończeniu interwencji poprzez włączenie, wstawienie kamery do bazy dokującej, będzie archiwizował te dane - powiedziała.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • kamerzysta, 2017-12-18 16:33:38

    Wzajemna inwigilacja. Ci od "totalnej" opozycji, oczywiście będą protestować. Włączy się do nich ten burak, który nazywa siebie rzecznikiem praw obywatela. Sądy zaś, uznają nagrania z tych kamer jako materiał dowodowy ale tylko przeciwko policjantom a to co nagra policyjna kamera wobec chu...ligana, złodzieja, łobuza, bandyty lub innego szubrawca, sądy nie będą chciały uznać za dowód w sprawie a jedynie jako "selfi". W ostateczności, jako nic nie warty materiał informacyjny. Policjanci, będą musieli biegać do sądów i tłumaczyć totalnym sędziom, że czarne, to nie jest białe.  rozwiń