PARTNER PORTALU
  • BGK

Pierwsze trasy na Podhalu już za tydzień. Jest też nowa oferta...

  • PAP    27 listopada 2010 - 13:37
Pierwsze trasy na Podhalu już za tydzień. Jest też nowa oferta...

Mróz i opady śniegu na Podhalu pozwoliły na rozpoczęcie przygotowań do sezonu narciarskiego. Część stoków jest sztucznie naśnieżana; pierwsze trasy mają być gotowe za tydzień. Niespodzianka czeka na turystów w Dolinie Pięciu Stawów.
"Jeżeli warunki atmosferyczne będą odpowiednie, to w przyszłym tygodniu stacje narciarskie będą gotowe do przyjęcia pierwszych w tym sezonie narciarzy" - powiedział Karol Plich ze stacji narciarskiej w Białce Tatrzańskiej.

W Zakopanem w sobotę termometry wskazywały 5 stopni mrozu. Na Podhalu spadło kilka centymetrów śniegu.

Jak powiedział ratownik dyżurny Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Krzysztof Długopolski, ratownicy sprawdzają, czy trasy narciarskie zostały odpowiednio zabezpieczone i oznakowane. Ratownicy przypominają, że dzieci do 15. roku życia na stokach narciarskich muszą poruszać się w kaskach ochronnych.

Pokrywa śnieżna w Tatrach na razie nie pozwala na uruchomienie wyciągów w Kotłach Goryczkowym i Gąsienicowym. W rejonie Kasprowego Wierchu nie ma sztucznego naśnieżania, dlatego trzeba czekać, aż w Tatrach spadnie przynajmniej jeden metr białego puchu.

W ubiegłym roku sezon narciarski na Podhalu rozpoczął się dopiero w połowie grudnia; warunki atmosferyczne w Tatrach sprawiły, że wyciągi w rejonie Kasprowego Wierchu były czynny zaledwie przez niecały miesiąc.

Górale mówią, że to już trzeci śnieg, jaki spadł na Podhalu w tym sezonie, dlatego ten nie stopnieje i zapowiada się dobry sezon narciarski.

W Tatrach mają też w tym roku nową ofertę dla miłośników zimowej turystyki. W Dolinie Pięciu Stawów Polskich w Tatrach od grudnia będzie można wypożyczyć sprzęt do turystki zimowej. Turyści będą mogli szusować na nartach skitourowych w sercu Tatr lub chodzić w rakietach śnieżnych po zamarzniętych stawach.

Gospodarz schroniska w Pięciu Stawach Marta Krzeptowska powiedziała, że w Dolinie Pięciu Stawów Polskich będzie można wypożyczyć m.in. narty skitourowe z kijkami i butami, rakiety śnieżne, raki, czekany oraz zestawy lawinowe - sondy, łopatki i detektory. Narciarze skitourowi będą mogli przejść np. z Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Szpiglasową Przełęcz do Morskiego Oka lub przez Zawrat do Doliny Gąsienicowej. Po wycieczce turyści będą mogli oddać sprzęt w specjalnym punkcie w Zakopanem.

Krzeptowska zaznaczyła jednak, że nie wszystkie szlaki i stoki w Tatrach są udostępnione dla narciarzy. "Z trasami udostępnionymi przez Tatrzański Park Narodowy dla narciarstwa będzie można zapoznać się m.in. w schronisku" - wyjaśniła.

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przestrzegają, że narciarstwo skitourowe nie jest atrakcją dla każdego - jedynie dla tych, którzy posiadają spore doświadczenie w zimowej turystyce. Jest to połączenie zjazdu narciarskiego z wędrówką na nartach oraz wspinaczką zimową. Mniej wprawne osoby będą mogły wypożyczyć rakiety śnieżne i o ile pozwolą na to warunki atmosferyczne, przejść po tafli Wielkiego Stawu Polskiego.

Według Krzeptowskiej, wszyscy miłośnicy tatrzańskiej turystyki zimowej powinni skorzystać z bezpłatnych kursów lawinowych, które będą organizowane w Dolinie Pięciu Stawów Polskich co weekend, od połowy stycznia do końca kwietnia. Podczas spotkań będzie można dowiedzieć się, jak zachować się w przypadku zejścia lawiny oraz nauczyć się obsługi sprzętu lawinowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • ideal, 2010-11-29 14:55:24

    może juz na andrzejki sie uda dojechac o ile drogi beda przejezdne