PARTNER PORTALU
  • BGK

Pierwszy kontakt będzie w Toruniu

  • PAP    28 kwietnia 2013 - 18:10
Pierwszy kontakt będzie w Toruniu

Czternaście przedstawień zostanie zaprezentowanych w maju podczas drugiej edycji festiwalu debiutów teatralnych Pierwszy Kontakt. Impreza odbywa się co dwa lata, na zmianę z Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym Kontakt.
Ideą festiwalu jest prezentacja najciekawszych debiutów reżyserskich i aktorskich z ostatnich dwóch lat. Jak poinformowała Jadwiga Oleradzka, dyrektor Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu, przez siedem dni, począwszy od 25 maja, wystąpią w Toruniu teatry z Opola, Bydgoszczy, Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Kalisza, Sosnowca i Bielska-Białej.

Dyrekcji toruńskiej sceny zależało, by dobór uczestników odzwierciedlał obecną kondycję polskiego "młodego teatru". "Będą spektakle zarówno poważne, jak i nieco lżejsze, które - mam nadzieję - spodobają się publiczności" - zaznaczyła Oleradzka.

O wyróżnienie dla najlepszego reżysera ubiegać się będą: Cezary Iber, Paweł Świątek, Wojciech Urbański, Agata Puszcz, Wojciech Faruga i Jacek Bała. W konkursie aktorskim zmierzy się sześć kobiet: Joanna Osyda, Anna Próchniak, Sara Celler-Jezierska, Edyta Ostojak, Diana Zamojska, Agnieszka Bała oraz trzech mężczyzn: Arkadiusz Walesiak, Mariusz Cichoński, Patryk Kośnicki.

Poza konkursem zostanie pokazane plenerowe widowisko "Ślepcy" Teatru KTO oraz dyplom studentów krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej - "Przekleństwa niewinności" w reżyserii Łukasza Zaleskiego.

Toruński teatr zdecydował się zmienić cykl organizowanego od 1991 roku Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt na dwuletni z przyczyn finansowych. Powstałą w ten sposób lukę wypełnia organizowany od 2011 roku festiwal debiutów aktorskich i reżyserskich Pierwszy Kontakt.

Podczas Festiwalu Debiutantów Pierwszy Kontakt trzyosobowe jury wybierze spośród konkursowych spektakli najlepszego aktora i najlepszego reżysera. W tym roku jurorami będą: aktorka Gabriela Muskała, reżyser Marcin Wierzchowski i krytyk Wojciech Majcherek.

Podobnie jak w przypadku Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt, spektakle pokazywane są także w miejscach nie kojarzących się na co dzień z teatrem - w tym roku np. na trawniku w jednostce wojskowej. Festiwalowi towarzyszyć też będą spotkania z aktorami i reżyserami oraz koncerty.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.