PARTNER PORTALU
  • BGK

Pierwszy samorząd wspiera Auschwitz-Birkenau

  • PAP    4 marca 2011 - 16:25
Pierwszy samorząd wspiera Auschwitz-Birkenau

Powiat kołobrzeski (Zachodniopomorskie) jest pierwszym polskim samorządem, który zdecydował się wesprzeć finansowo Fundację Auschwitz-Birkenau założoną przez prof. Władysława Bartoszewskiego.
W piątek rada powiatu kołobrzeskiego podjęła uchwałę o udzieleniu dla fundacji dotacji w wysokości 10 tys. zł. z przeznaczeniem na konserwację poobozowych obiektów. Uchwała jest odpowiedzią na apel prof. Bartoszewskiego, wygłoszony 27 stycznia br. podczas obchodów 66. rocznicy wyzwolenia obozu.

Jak poinformowała rzeczniczka starostwa Marlena Wasilewicz-Wachowska uchwałę przyjęto jednogłośnie. Jak dodała pieniądze na konto Fundacji Auschwitz-Birkenau zostaną przelane po otrzymaniu od niej od wniosku o ich przekazanie.

Starosta kołobrzeski Tomasz Tamborski zaapelował w piątek do innych samorządów o wsparcie projektu ratowania byłego obozu. "Nie muszą to być wielkie kwoty.  Jeśli udałoby się nakłonić każdy samorząd do wsparcia Fundacji  kwotą choćby 10 tysięcy złotych, to udałoby się przyspieszyć zebranie całej potrzebnej sumy" - powiedział Tamborski.

W ocenie dyrektora generalnego Fundacji Auschwitz-Birkenau Jacka Kasztelańca, "reakcja starosty kołobrzeskiego jest wyjątkowo cenna. "To bardzo ważny sygnał, który świadczy o dużej wrażliwości wobec tragedii ofiar Auschwitz, a także zrozumieniu wagi podtrzymywania pamięci o historii tego obozu" - powiedział Kasztelaniec.

Fundację Auschwitz-Birkenau powołano do życia 14 stycznia 2009 z inicjatywy b. więźnia tego hitlerowskiego obozu zagłady prof. Władysława Bartoszewskiego. Celem fundacji jest zebranie 120 mln euro na Fundusz Wieczysty, z którego mają być finansowane prace konserwatorskie na terenie dawnego nazistowskiego obozu.

Z zamieszczonego w piątek na stronie Muzeum Auschwitz-Birkenau komunikatu wynika, że w ciągu dwóch lat działalności fundacja zebrała od darczyńców z Niemiec, Austrii i Stanów Zjednoczonych deklaracje finansowego sięgające 80 mln euro. Fundację wsparły również dwa francuskiego miasta: Paryż i Boulonge-Billncourt.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.