PARTNER PORTALU
  • BGK

Pierwszy taka teatralna impreza na Warmii

  • PAP    18 stycznia 2013 - 19:00

W piątek rozpoczyna się w Olsztynie I Warmińskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora "Solo", w których będą prezentowane monodramy. Udział w imprezie zapowiedzieli aktorzy z całego kraju.
I Warmińskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora "Solo" mają promować monodram jako formę artystycznej ekspresji. Ta sztuka nie ma w Olsztynie żadnej tradycji, organizowana przez olsztyński ośrodek kultury impreza ma przybliżyć widzom ten rodzaj sztuki.

"Ale to także wyzwanie dla aktorów, którzy będą się prezentować" - powiedziała PAP Małgorzata Sadowska z olsztyńskiego Miejskiego Ośrodka Kultury.

W festiwalu monodramu zaprezentuje się dziewięciu aktorów. Rozpocznie go Mateusz Olszewski, aktor scen łódzkich (Teatru Powszechnego, Teatru Logos, Teatru Nowego i Teatru Szwalnia) z monodramem na podstawie tekstu Alessandro Baricco w tłumaczeniu Haliny Kralovej pt. "Novecento". To opowieść o genialnym pianiście-samouku, przywoływana przez jego przyjaciela - muzyka z okrętowego bandu.

Poza tym wystąpią m.in. Dariusz Sosiński, aktor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, z monodramem "Tancerz mecenasa Kraykowskiego" na podstawie opowiadania Witolda Gombrowicza oraz aktor z Cieszyna Łukasz Matuszek z monodramem "Russkij Ostrov" na podstawie "Jak zjadłem psa" Jewgienija Griszkowca.

Konkursowe monodramy oceniać będą specjaliści tego gatunku, m.in. Wiesław Geras, który jest założycielem i animatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora, pomysłodawcą i dyrektorem festiwalu WROSTJA, czyli najstarszego festiwalu monodramów na świecie organizowanego we Wrocławiu od 1966 roku, dramaturg i reżyser Marek Brand.

Wstęp na imprezę jest bezpłatny. Festiwal zakończy się w sobotę. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.