PARTNER PORTALU
  • BGK

Pierwszy tramwaj wodny w Pile

  • PAP    2 czerwca 2014 - 12:35
Pierwszy tramwaj wodny w Pile

Pierwszy tramwaj wodny w Pile (Wielkopolskie) pływa po rzece Gwdzie. Statek, który może jednorazowo przewozić 12 osób, kupiono za 271 tys. zł. Projekt tramwaju wodnego jest współfinansowany przez UE.
Statek będzie kursował na trasie o długości 5,5 km. Przystanek początkowy wyznaczono na przystani przy moście Wł. Łokietka, natomiast przystankiem końcowym będzie przystań pod mostem przy ul. Zygmunta Starego. Na trasie znajdują się dwa przystanki pośrednie.

Według planów tramwaj wodny ma pływać od 1 maja do 15 września każdego roku, zgodnie z wcześniej ustalonym rozkładem rejsów. W wakacje odbywać się będą one codziennie, natomiast poza nimi - od piątku do niedzieli.

Przystanie wyposażono m.in. w ławki, siłownie na wolnym powietrzu oraz leżaki. Przed rozpoczęciem kursowania mieszkańcy miasta mogli wybrać imię dla statku. Ostatecznie wybrano nazwę "Gordalina". Nawiązuje ona do dawnej nazwy zachodniej odnogi rzeki Gwdy.

Jak powiedział prezydent Piły Piotr Głowski, uruchomienie tramwaju to jeden z pomysłów na "otwarcie miasta na rzekę". Statek ma być nie tylko dodatkowym środkiem transportu dla mieszkańców, ale i atrakcją turystyczną.

"To nie tylko kwestia uruchomienia statku, ale również pokazywania ludziom, że można korzystać na co dzień z rzeki. Dla wielu mieszkańców to także okazja do spojrzenia w inny sposób na swoje miasto. Tramwaj miejski będzie działał na zasadach komunikacji miejskiej, ale przede wszystkim będzie atrakcją turystyczną" - powiedział.

Głowski dodał, że podczas prac nad powstaniem tramwaju miasto wzorowało się na podobnych rozwiązaniach zastosowanych m.in. w Bydgoszczy oraz w miastach holenderskich.

W Bydgoszczy tramwaj wodny uruchomiono w 2004 roku; turyści mają do wyboru trzy trasy. "Tramwaj wodny nie jest uzupełnieniem komunikacji miejskiej. Ma zdecydowanie walor turystyczny. W 2012 roku z tramwaju skorzystało ponad 30 tys. osób, natomiast przed rokiem 34 tys. pasażerów" - poinformowała Małgorzata Kruszczyńska z Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

Jak dodała, kursy tramwaju cieszą się szczególnym zainteresowaniem w czerwcu, kiedy szkoły i przedszkola organizują wycieczki. Dużo chętnych jest też latem, gdy do Bydgoszczy przyjeżdżają turyści.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.