PARTNER PORTALU
  • BGK

Pieśni dawnej Kielecczyzny

  • PAP    21 września 2010 - 11:01

470 ludowych utworów muzycznych – oberki, polki, walczyki, chodzone, ballady, mazurki, krakowiaki, kujawiaki, weselne, dziecięce i inne – zawiera śpiewnik „Pieśni dawnej Kielecczyzny”.
Zbiór obejmuje piosenki zespołów, solistów i kapel, które działały lub działają na terenie historycznej Kielecczyzny – naturalnego makroregionu w widłach rzek Wisły i Pilicy. Są to piosenki z Sandomierskiego, Przysuchy i Opoczna, ze Zwolenia i Iłży, z Gór Świętokrzyskich i okolic Kielc, od Włoszczowy i Łopuszna, a także z Ponidzia, aż do Kazimierzy Wielkiej i Koszyc..

Materiał zgromadził i opracował Jerzy Gumuła – kierownik działu dziedzictwa kulturowego w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach – który od 20 lat wspiera fachowymi radami regionalne zespoły folklorystyczne.

Zebrane przez siebie nuty i teksty Gumuła uzupełnił o utwory ze źródeł drukowanych – m.in. Oskara Kolberga, z zasobu regionalistów, a także z taśmoteki Radia Kielce. Na czwartek zapowiedziano prezentację tego wydawnictwa.

550-stronicowa publikacja opatrzona została m.in. szkicem etnomuzykologa poświęconym dziejom i charakterystyce śpiewu ludowego na Kielecczyźnie oraz komentarzem dialektologa dotyczącym zapisu tekstów piosenek ludowych i ich języka oraz słowniczkiem wyrazów gwarowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • wkazimierz@poczta.onet.pl, 2010-09-27 09:12:17

    Bardzo proszę o informację - gdzie mogę nabyć "Pieśni dawnej Kielecczyzny".