PARTNER PORTALU
  • BGK

Piknik nie tylko dla lotników

  • PAP    21 czerwca 2010 - 20:44

Pokazy akrobacji lotniczej w wykonaniu najlepszych pilotów i powietrzne prezentacje maszyn z okresu II wojny światowej oraz wojny w Wietnamie będą głównymi atrakcjami VII Małopolskiego Pikniku Lotniczego, który w weekend odbędzie się w Krakowie.
Podczas pikniku odbędzie się też finał 42. Spadochronowych Mistrzostw Wojska Polskiego.

Impreza odbywa się na terenach dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny, które w sobotę i w niedzielę na krótko powróci do swej dawnej funkcji. Jeśli tylko pogoda dopisze, nad Czyżynami znów zaroi się od samolotów - współczesnych, a także replik zabytkowych maszyn oraz autentycznych weteranów. Nad bezpieczeństwem podczas pikniku będzie czuwał profesjonalny zespół kierujący lotami.

Podczas pikniku będzie można zobaczyć m.in. samoloty North American AT-6 Texan, na których wyszkoliły się tysiące alianckich pilotów walczących w II wojnie światowej oraz znany z wojny w Wietnamie Rockwell OV-10 Bronco.

Jak co roku na pikniku wystąpią znakomici piloci akrobacyjni: Litwin Jurgis Kairys za sterami Su-26, Marek Szufa na dwupłatowcu Christen Eagle II oraz wielokrotny mistrz Polski Robert Kowalik pilotujący Extrę 300. Będzie też grupa akrobacyjna Żelazny. Za sterami szybowca Solo Fox zaprezentuje się wielokrotny mistrz świata Jerzy Makula.

Na piknik przylecą też samoloty EM-11 Orka, Luscombe Silvaire Phantom II oraz replika Curtissa Jenny z I wojny światowej. Jak w poprzednich latach, pojawią się także samoloty: Piper Cub, replika przedwojennego RWD-5, wiatrakowiec Xenon, a także polskie maszyny M28 Skytruck i M26 Iskierka z PZL Mielec. Zapowiedziany jest udział niemieckich lekkich samolotów transportowych Dornier Do-27 i Do-28.

W przerwach między lotami zaplanowano szereg naziemnych atrakcji dla widzów w każdym wieku, bo piknik z założenia jest imprezą rodzinną. Grupy rekonstrukcji historycznej zaprezentują umundurowanie, uzbrojenie i pojazdy stosowane podczas walk II wojny światowej. Będzie też kiermasz, a dla najmłodszych - wesołe miasteczko. Na zwiedzających będzie czekać stała ekspozycja Muzeum Lotnictwa Polskiego z nowymi nabytkami - samolotami Fouga Magister, SEPECAT Jaguar, An-26 oraz śmigłowcami Alouette III i Bell CH-136 Kiowa.

Pikniki lotnicze, organizowane przez Muzeum Lotnictwa Polskiego, gromadzą rokrocznie ponad 50 tys. tys. widzów.

Przed rokiem tuż po zakończeniu pikniku w pobliżu lotniska rozbiła się odlatująca z pokazów awionetka Cessna 172 z czterema osobami na pokładzie. Na miejscu zginął pilot maszyny, druga osoba zmarła w szpitalu dzień później. Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych ustaliła m.in., że pilot nie odblokował przed lotem drążka sterowego - tzw. wolantu.

Dawne lotnisko Rakowice-Czyżyny należy do najstarszych w Europie. Już w 1892 r. na tym terenie stacjonowały balony obserwacyjne armii austrowęgierskiej. Po przejęciu go od zaborców w 1918 r. lotnisko stało się pierwszą bazą lotniczą Rzeczypospolitej. Funkcjonowało do 1963 r., później stało się siedzibą Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.