PARTNER PORTALU
  • BGK

Piotr Gliński zapowiada zmiany w powoływaniu konserwatorów zabytków

  • PAP/KDS    7 lutego 2018 - 11:15
Piotr Gliński zapowiada zmiany w powoływaniu konserwatorów zabytków
Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego (fot.twitter.com/MKiDN_GOV_PL)

Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego zapowiedział zmiany w powoływaniu konserwatorów zabytków. Będą powoływani na wniosek generalnego konserwatora zabytków. - Tworzyły się układy lokalne, trudne do przerwania, przez co interes społeczny nie był w prawidłowy sposób realizowany - tłumaczy Gliński.
  • Minister kultury i dziedzictwa narodowego poinformował, że konserwatorzy będą powołani na wniosek generalnego konserwatora zabytków.
  • Idea jest taka, żeby "odczepić" ich od lokalnych układów - tłumaczył w Sejmie.
  • Wspomniał też, że w tym roku pojawi się propozycja, by wprowadzić "jakąś rozsądną opłatę na zabytki". 

Robert Kołakowski (PiS) pytał ministra kultury i dziedzictwa narodowego o planowane przez MKiDN działania w zakresie ochrony zabytków, w odniesieniu do ubiegłorocznego raportu Narodowego Instytut Dziedzictwa o stanie zachowania zabytków w Polsce. Kołakowski pytał także czy MKiDN zamierza podjąć działania w kwestii niewystarczającego zasobu kadrowego wskazywanego w raporcie.

Minister kultury Piotr Gliński podkreślił, że ochrona zabytków w Polsce to jedno z "podstawowych zadań MKiDN". Przypomniał, że w ubiegłym roku środki na kulturę przekroczyły 1,1 proc. budżetu państwa i wyniosły ok 4 mld. zł. - W ciągu dwóch ostatnich lat udało nam się zwiększyć nakłady na kulturę o ponad 20 proc., a więc mamy ponad 4 mld. na kulturę, z czego tylko część oczywiście jest wydawana na działania związane z zabytkami. Opiekujemy się zabytkami zarówno w Polsce, jak i poza granicami - mówił wicepremier.

Czytaj więcej: "Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu". Łódzki projekt przypomni losy Żydów

Gliński przypomniał także o powołanych niedawno instytucjach kultury, m.in. Narodowym Instytucie Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą. - To postulat od dawna zgłaszany, żeby powołać taką instytucję, która będzie bardziej sprawna w sensie operacyjnym - zarówno na wschodzie, jeżeli chodzi o opiekę nad naszym dziedzictwem, jak i np. wsparcie dla polonijnych instytucji kultury funkcjonujących na zachodzie, które wymagają wsparcia - zaznaczył minister kultury.

Jak dodał, jest to związane z nowelizacją ustawy o prowadzeniu działalności kulturalnej za granicą, która ma przede wszystkim za zadanie umożliwić bezpośrednie finansowanie tych instytucji polonijnych przez państwo polskie. - Otwiera się wiele nowych możliwości - podkreślił.

Minister kultury przypomniał także o powołaniu Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, który będzie wpływał na ład przestrzenny. - To także dotyczy kwestii rewitalizacji, właściwego dobrostanu polskich zabytków - wyjaśnił Gliński.

Mówił też o powołanym Narodowym Funduszu Ochrony Zabytków. - Po raz pierwszy w Polsce mamy instytucję, która pozabudżetowo będzie zbierała środki na zabytki. Pierwszym źródłem zasobów tego funduszu są kary administracyjne (...) oraz będzie w tym roku propozycja, aby wprowadzić jakąś rozsądną opłatę na zabytki - powiedział.

Czytaj więcej: Bielsko-Biała. Wiosną stanie Pomnik Polaków, ofiar rzezi wołyńskiej

Jak zaznaczył, MKiDN prowadzi także Program Ochrony Zabytków, który został zwiększony z 90 mln. do 112 mln zł. - To podstawowy program jaki prowadzi ministerstwo. (...) W ciągu ostatnich lat dzięki temu programowi i konkurom mogliśmy sfinansować remont, renowację 1057 zabytkowych obiektów w Polsce - zaznaczył Gliński.

Odniósł się także do kwestii "wzmocnienia służb konserwatorskich". - Konserwatorzy w tej chwili, inaczej niż było dotychczas, będą powoływani na wniosek generalnego konserwatora zabytków. Idea jest taka żeby konserwatorów "odczepić" od lokalnych układów. (...) Myślę, że to krok w dobrym kierunku, ponieważ jednym z wielu problemów służb było to, że tworzyły się układy lokalne, trudne do przerwania i ten interes społeczny, publiczny nie był w prawidłowy sposób realizowany - ocenił.

- Udało nam się uzyskać w budżecie specjalne dofinansowanie dla służb. Uposażenie naszych służb było bardzo, bardzo niskie. Wzrosty poszczególnych wynagrodzeń to od kilkunastu do czterdziestu proc. To pierwszy krok, który mogliśmy zrobić w kwestii funkcjonowania służb - podkreślił.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.