PARTNER PORTALU
  • BGK

Piotrków Trybunalski: Powstanie nowoczesna mediateka

  • PAP/MN    27 października 2016 - 12:48
Piotrków Trybunalski: Powstanie nowoczesna mediateka
Budowa mediateki potrwa 2 lata. (fot. pixabay)

• W Piotrkowie Trybunalskim powstanie Mediateka. Przetarg na budowę obiektu magistrat chce ogłosić jeszcze w tym roku.
• Prace, które mają potrwać dwa lata, mają ruszyć w 2017 roku - poinformował Jarosław Bąkowicz z Urzędu Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.
Budynek będzie miał trzy kondygnacje - jedną podziemną, parter i pierwsze piętro. Pod ziemią znajdą się parkingi, archiwum oraz księgozbiór. Na parterze, oprócz części bibliotecznej, znajdzie się sala koncertowo-konferencyjna, kawiarnia, pracownia artystyczna oraz część wystawowa. Z kolei na pierwszym piętrze zaprojektowano część poświęconą historii i dokonaniom miasta. Znajdzie się tutaj też centrum techniki i nauki.

W części bibliotecznej mają być zainstalowane księgomaty, które będą działały na zasadzie paczkomatów. Czytelnicy zyskają wolny dostęp do półek. Wystawy mają dotyczyć m.in. motoryzacji, kolejnictwa, astronomii, grafenu, fotoniki oraz optyki.

Prezydent miasta Krzysztof Chojniak zwraca uwagę, że nowy obiekt nie będzie przechowalnią książek. Stanie się miejscem spotkań, integracji, kultury i nauki. "Budowa gmachu to ukoronowane rewitalizacji Podzamcza i Starego Miasta. Od wielu lat prowadzimy prace renowacyjne, ale rewitalizacja to nie tylko remonty dróg i kamienic" - podkreślił prezydent.

Autorzy projektu przyznają, że inspiracją dla koncepcji była książka. Według nich nowy obiekt ma przypominać otwartą księgę. Wyjaśniają, że "główna oś komunikacyjna i widokowa budynku została usytuowana na linii łączącej książnicę z zamkiem królewskim".

Dyrektorka biblioteki Renata Wojtczak podkreśla, jak ważny i funkcjonalny będzie to obiekt. "Możliwość dostosowywania go do potrzeb zmieniającego się świata da nam szereg dodatkowych możliwości, o których dziś możemy tylko pomarzyć" - mówiła. Dodała, że powstanie obiekt, w którym ludzie będą mogli wspólnie spędzić czas, tworzyć, inspirować i integrować się.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.