PARTNER PORTALU
 • BGK

Piwnica pod Baranami ma 60 lat

 • pt/pap    16 czerwca 2016 - 14:45
Piwnica pod Baranami ma 60 lat
"Piwnica pod Baranami" - najsłynniejszy po "Zielonym Baloniku" krakowski kabaret - powstała w 1956 r. jako studencki klub artystyczny (fot.mat.prasowe)

Wystawę plenerową "Krakowski kolaż" z okazji 60. rocznicy powstania krakowskiego Kabaretu "Piwnica pod Baranami" otwarto w czwartek na Placu Szczepańskim w Krakowie.
Artyści piwniczni odśpiewali pierwszy hymn kabaretu "Ja ci śrubkę wkręcę w radio, o Leokadio".
Prezentowaną na planszach wystawę oparto głównie o materiały przechowywane w Archiwum Narodowym w Krakowie: ze zbiorów Janiny Garyckiej i Piotra Skrzyneckiego oraz w aktach Krakowskiego Domu Kultury "Pałac pod Baranami", uzupełnione o fotografie z prywatnych kolekcji.

Opowieść o ostatnich 20 latach działalności Piwnicy przygotowali obecni twórcy Kabaretu "Piwnica pod Baranami", kontynuujący i rozwijający dzieło poprzedników.

"60. urodziny Piwnicy pod Baranami są doskonałym pretekstem do zaprezentowania bardzo ciekawej części zasobu Archiwum Narodowego w Krakowie, a mianowicie dokumentów Janiny Garyckiej i Piotra Skrzyneckiego, materiałów przez nich wytworzonych i przez nich zebranych, a przekazanych do archiwum przez spadkobierców. Właśnie dlatego historię kabaretu Piwnica pod Baranami można zobaczyć niejako przez pryzmat tych dwóch osób (…). Prezentujemy, jak powstał kabaret, czym był dla jego twórców, jakie mieli problemy z tym związane, skupiamy się też na obchodach 30-lecia kabaretu" - powiedziała Lilianna Pochwalska z Archiwum Narodowego w Krakowie.

"Piwnica zawsze spełniała taką kierowniczą rolę dla polskiej bohemy - nie tylko jeżeli chodzi o kabaret, bo to było coś więcej niż kabaret" - powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

"To była pewnego rodzaju specyficzna działalność, nie tylko kulturalna (…). To było także środowisko intelektualne, w pewnym sensie polityczne, które musiało z natury rzeczy być środowiskiem bardzo inteligentnym, aby wyrazić pewne aluzje, a równocześnie nie narazić się na odpowiedzialność. Ważne jest także to, że ta historia ciągle się toczy" - powiedział prezydent.

Dyrektor Piwnicy pod Baranami Bogdan Micek podkreślił, że "Kabaret Piwnica pod Baranami" "był i jest magnetycznym miejscem w samym centrum Krakowa, był i jest zjawiskiem i fenomenem, był i jest legendą i trwaniem". "A artyści wyczuwają tę atmosferę, bo pozwalają sobie dosłownie na wszystko. I tak powinno być przez następne 60 lat" - powiedział.

Na odsłonięcie wystawy i późniejszy raut licznie przybyli piwniczni artyści. "To był sposób na życie po prostu. To była nasza emigracja wewnętrzna, to był nasz przekór wobec tego, co jest dookoła, bunt. A młodość w każdej rzeczywistości znajdzie sobie coś do radości, do zabawy, do nadziei" - powiedział  jeden z artystów kabaretu Tadeusz Kwinta.

"Piwnica pod Baranami" - najsłynniejszy po "Zielonym Baloniku" krakowski kabaret - powstała w 1956 r. jako studencki klub artystyczny. Jego animatorem był Piotr Skrzynecki. 12 listopada 1956 r. rozpoczęły się pierwsze próby, zaś premierowy spektakl, zatytułowany "Polska Stajnia Narodowa" odbył się w połowie grudnia.

Piwnica pod Baranami szybko stała się jednym z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Krakowa, a Piotr Skrzynecki, choć pochodził z Warszawy, jednym z najważniejszych artystów pod Wawelem. Piwnica była królestwem ironii, żartu i śmiechu. Grały tam zespoły jazzowe, odbywały się recitale, organizowano liczne wystawy i akcje artystyczne.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.