PARTNER PORTALU
  • BGK

Plac na terenie Manufaktury został Rynkiem Włókniarek Łódzkich

  • PAP/AH    13 października 2017 - 15:21
Plac na terenie Manufaktury został Rynkiem Włókniarek Łódzkich
Tablicę z nową nazwą odsłoniła w piątek prezydent Łodzi Hanna Zdanowska wraz z grupą b. pracownic zakładów włókienniczych. Fot. UM Łódź

Jedna z najpopularniejszych przestrzeni w Łodzi - rynek Manufaktury - mianowana została Rynkiem Włókniarek Łódzkich.
• Decyzję o przemianowaniu rynku Manufaktury na Rynek Włókniarek Łódzkich jednogłośnie podjęła 20 września łódzka rada miejska.

• Był to pomysł łódzkiej społeczniczki Marii Nowakowskiej, który zyskał przychylność lokalnej społeczności - poparło go 1,7 tys. osób - oraz środowiska włókniarek.

- Łódź stworzył przemysł włókienniczy, ale tak naprawdę - kobiety, które w nim pracowały. To jest skromny symbol dla wszystkich włókniarek, które ciężką pracą - niejednokrotnie okupioną zdrowiem - budowały teraźniejszość naszego miasta - podkreśliła prezydent.

- Mogłam spełnić zobowiązanie wobec łódzkich kobiet, które wykonały ogromną pracę, by to miasto utrzymać nie tylko w sensie czysto gospodarczym, ale również w sensie utrzymania więzi rodzinnych i zapewnienia codziennego bytu. To projekt, który przypomina nam, że Łódź ma też robotnicze tradycje, które umiemy pielęgnować - zaznaczyła Nowakowska na uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy.

Zdaniem pomysłodawczyni takiej formy upamiętnienia włókniarek, rynek Maunfaktury był najlepszym wyborem - nie tylko dlatego, że obecnie jest to miejsce bardzo popularne. Jak wyjaśniła, w działającej na tym terenie w czasach PRL fabryce "Poltex" łódzkie włókniarki, organizując pokojowy protest, zmusiły w 1971 roku władze do cofnięcia podwyżek cen żywności.

- Było to wydarzenie bez precedensu w skali kraju, a do dziś nie doczekało się upamiętnienia - zaznaczyła.

Z okazji wydarzenia działające na terenie Manufaktury Muzeum Fabryki przygotowało wystawę okolicznościową; w niedzielę w Muzeum spotkają się też byli pracownicy zakładów "Poltex", by wspólnie świętować powstanie Rynku Włókniarek Łódzkich. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.