PARTNER PORTALU
  • BGK

Plakaty w zamku

  • PAP    25 marca 2012 - 16:55

Plakaty twórców polskiej szkoły plakatu m.in. Franciszka Starowieyskiego, Jana Lenicy i Andrzeja Klimowskiego będzie można zobaczyć na wystawie "Na afiszu - wrocławski plakat teatralny z lat 70. i 80", która we worek zostanie otwarta w Centrum Kultury Zamek.
Jak poinformował w niedzielę współorganizator wystawy Piotr Makarewicz, na wystawie będzie można zobaczyć plakaty ze spektakli wrocławskiego Teatru Współczesnego, Opery Wrocławskiej i Teatru Polskiego we Wrocławiu.

"Plakaty pochodzą z lat 70. i 80. XX w., czyli najlepszego okresu dla polskiego plakatu. Wtedy tworzyli mistrzowie plakatu polskiego jak Franciszek Starowieyski, Jakub Erol, Jan Aleksiun, Jan Lenica, Roman Cieślewicz. Paradoksalnie, cechą wspólną twórców polskiej szkoły plakatu był indywidualizm każdego artysty plastyka" - mówił Makarewicz.

Podkreślił także, że powstające wówczas plakaty często były frywolne, łamały tabu i wywoływały burzę w momencie prezentacji, jak na przykład plakat Starowieyskiego przedstawiający dość dwuznacznie sromotnika, stworzony do spektaklu "Białe Małżeństwo".

"Wobec plakatów, które zaprezentujemy na pewno nikt nie pozostanie obojętny. Wystawa stanie się również ciekawym przeglądem repertuaru teatrów wrocławskich tamtego czasu" - dodał Makarewicz.

Wystawę będzie można oglądać do 15 kwietnia. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.