PARTNER PORTALU
  • BGK

Plaża nad Wisłą najpopularniejsze miejsce relaksu warszawian

  • PAP    30 maja 2014 - 09:00
Plaża nad Wisłą najpopularniejsze miejsce relaksu warszawian

- Plaża nad Wisłą to jedno z najbardziej popularnych miejsc relaksu mieszkańców stolicy - opalają się, grillują, palą małe ogniska, słuchają muzyki i biesiadują. "Plaża przypomina klimaty wiejskie, a nawet morskie" - uważa psycholog społeczny dr Konrad Maj.
Wiosną i latem na warszawskiej plaży - przy moście Poniatowskiego od strony praskiej - z roku na rok zbiera się coraz więcej ludzi. Powstał tam nawet sezonowy klub Temat Rzeka, gdzie grają muzycy, a w wybrane dni, na specjalnym telebimie, wyświetlane są filmy. Osoby, które odpoczywają nad Wisłą, mówią, że czują się tam swojsko i bezpiecznie.

"Plażę nad Wisłą mamy na wyciągnięcie ręki. Przypomina nam klimaty wiejskie, a nawet morskie. W tego typu miejscach można np. potańczyć, ale też poleżeć na kocyku. To powrót do wspomnień, a także wyraz tęsknoty za tym, co jest trudniej osiągalne. Wielu przyjezdnym plaża przypomina klimaty rodzinne, domowe. Nad Wisłą, łatwo jest zapomnieć o tym, co nas otacza. Nie widać tam wieżowców, Pałacu Kultury i Nauki, panuje sielankowy, dziki wręcz klimat" - wyjaśnia fenomen warszawskiego plażowania dr Konrad Maj ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

Na nadwiślańskiej plaży są budki z jedzeniem, a najbardziej popularną formą aktywności jest siatkówka plażowa. Klub Temat Rzeka dba także o miejsca do siedzenia, w najbardziej upalne dni rozkładane są specjalne palety oraz parasole.

"Nie jesteśmy wyjątkiem, wiele stolic posiada takie miejsca. Najsłynniejszym jest chyba Central Park w Nowym Jorku, w Paryżu - Sekwana, w Londynie - Tamiza. Często ludzie przychodzą tam na lunch, leżą na kocykach, relaksują się. W tych miejscach ludzie szukają schronienia przed szklano-betonową rzeczywistością" - podkreśla dr Maj.

Mieszkańcy Warszawy przychodzą na nadwiślaną plażę od pierwszych słonecznych dni tego roku. "To jest miejsce, gdzie można pobyć bliżej natury, gdy przyjdzie się tu chociaż na chwilę, można poczuć wakacyjny klimat. Przychodzę tu dość często, byłam m.in. w jeden z ostatnich piątków, było naprawdę dużo ludzi, grillowali, bawili się - było super" - powiedziała Karolina z Kielc, która mieszka w Warszawie.

W Warszawie zainteresowaniem cieszą się obydwa nadwiślańskie brzegi. Prawa strona Wisły jest także atrakcyjna dla mieszkańców stolicy, ponieważ funkcjonują tam m.in. sezonowe punkty gastronomiczne, odbywają się imprezy i koncerty. To także dobre miejsce dla rowerzystów i rolkarzy, którzy korzystają z przygotowanych tras.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.