PARTNER PORTALU
  • BGK

Plaża w Kołobrzegu już bez niewypałów

  • PAP    17 czerwca 2011 - 15:15
Plaża w Kołobrzegu już bez niewypałów

5,5-kilometrowy odcinek plaży w Kołobrzegu jest już wolny od niewypałów i niewybuchów.
Akcja ich usuwania trwała od kwietnia. W piątek Marynarka Wojenna uroczyście przekazała władzom Kołobrzegu oczyszczoną plażę.

Prezydent miasta Janusz Gromek (oceń prezydenta) podziękował za saperom za pracę. Jak powiedział, dzięki nim Kołobrzeg ma teraz najbardziej bezpieczną plażę w Polsce. Włodarz Kołobrzegu podarował wojsku wart ok. 30 tys. zł. ramowy wykrywacz metali firmy Ebinger. To pierwsze tego typu urządzenie w Marynarce Wojennej. Saperzy korzystali już z niego, przeszukując kołobrzeską plażę i wystawili urządzeniu pozytywną opinię.

Czytaj też: Podkarpackie przygotowuje się na wakacje 

Uczestniczący w uroczystości dowódca Marynarki Wojennej, admirał floty Tomasz Mathea, dziękując za dar powiedział, że nawiązuje on do pięknej tradycji wspomagania przez społeczeństwo polskich sił zbrojnych.

Rozminowywanie kołobrzeskiej plaży trwało od 4 kwietnia. Uczestniczyło w nim 30 żołnierzy z 8. Batalionu Saperów z Dziwnowa, których wchodzi w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Na początku maja przez dwa tygodnie wspomagało ich 10 żołnierzy z 43. Batalionu Saperów z Rozewia, który jest częścią 3. Flotylli Okrętów w Gdyni.

Żołnierze znaleźli 121 przedmiotów niebezpiecznych i wybuchowych. Były to głównie pociski z broni strzeleckiej i przeciwlotniczych działek kalibru 20 mm, dwa uzbrojone granaty moździerzowe kalibru 80 mm oraz artyleryjski pocisk kaliber 45 mm.

Czytaj też: Lubuskie zadba o bezpieczne wakacje

Wojsko przejęło też ok. 400 niebezpiecznych i wybuchowych przedmiotów od prywatnej firmy saperskiej, która wcześniej pracowała na plaży. Było wśród nich m.in. pięć pocisków artyleryjskich kaliber 150 mm51 pocisków kaliber 122 mm i silnik pod pocisku do wyrzutni rakietowej typu katiusza. Wszystkie niebezpieczne przedmioty zniszczono na poligonie w Drawsku Pomorskim (Zachodniopomorskie).

Marynarka Wojenna oczyszczała plażę na prośbę Urzędu Morskiego w Słupsku (Pomorskie), który w Kołobrzegu realizuje wartą 54,6 mln zł i współfinansowaną przez Unię Europejską inwestycję umocnienia brzegu morskiego. Plażę przeszukiwano do głębokości 2 metrów. Szef inżynierii morskiej MW kmdr Andrzej Walor powiedział, że podczas prac przeszukano teren o łącznej powierzchni ok. 16 hektarów.

To jedna z największych saperskich operacji MW w ostatnich latach. Poprzednie takie akcje to oczyszczanie Półwyspu Helskiego (1997 - 2000), gdzie znaleziono 53 tys. przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, oczyszczanie basenu portowego Mulnik w Świnoujściu (1995 - 2000), skąd wydobyto 25 niemieckich min morskich z czasu II wojny światowej zawierających łącznie 20 ton materiału wybuchowego oraz kompleksu Muzeum Westerplatte (2009), gdzie znaleziono 5,6 tys. przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.

Dowódca MW admirał floty Tomasz Mathea powiedział w piątek, że saperskie patrole, co roku przeprowadzają ok. 170 razy akcji związanych z podejmowaniem niewypałów i niewybuchów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.